Yatırım yapmaya başla!

IATA’dan Suudi Arabistan’a: Güçlü İyileşme için Havacılık Desteklenmeli

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Suudi Arabistan’a havacılık sektörü için yardım çağrısında bulundu. Detaylar şöyle;
IATA’dan Suudi Arabistan’a: Güçlü İyileşme için Havacılık Desteklenmeli

Petrol çöküşü ve küresel pandemiye karşı mücadele eden Suudi Arabistan, ekonomisini desteklemek için büyük bir kemer sıkma programı açıklamıştı. Alınan önlemler kapsamında KDV’nin üç katına çıkartılacağı ve devlet çalışanlarına verilen aylık geçim ödeneklerinin askıya alınacağı duyurulmuştu.

Son bilgilere göre ise krallık, Ramazan Bayramı’na denk gelen 23-27 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulayacağını açıkladı.

Suudi Arabistan’da şu ana kadar 42,925 vaka ve 264 ölüm sayısı rapor edildi. Artan günlük vaka sayısına bakıldığında ise 12 Mayıs’ta 1911 yeni vaka bildirimi yapıldığı görülüyor.
Suudi Arabistan Günlük Korona Vaka 12 Mayıs
Kaynak: Worldometers

Bugün Suudi Arabistan’a çağrıda bulunan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), krallığın COVID19’dan etkilenen sektörler için finansal yardım tedbirleri açıkladığını ancak özellikle havacılığı hedef almadığını belirtti. Endüstrinin Vizyon 2030’daki rolü göz önüne alındığında hükümet yardımının gerekli olduğunu kaydetti.

IATA Suudi Arabistan Krallığı hükümetine COVID-19 krizinin hava taşımacılığı sektörü üzerindeki ciddi etkilerini ele almak için havacılığa özgü finansal yardım tedbirleri çağrısında bulundu.

Kurumun Suudi pazarındaki havayolları tarafından elde edilen gelirlerin 2020 yılında 7,2 milyar dolar azalacağını tahmin ettiği belirtildi. Rakamın 2019 seviyelerinin yüzde 35 altına düşeceği eklendi.

Bu da doğrudan havacılık ve havacılık ile ilgili turizm tarafından üretilen yaklaşık 287,500 Suudi işi ve Suudi Arabistan’ın 17.9 milyar dolarlık GSYİH’sini riske atıyordu.

Hükümetin özel sektör için 32 milyar doları aşan geniş ekonomik yardım önlemleri açıkladığını aktaran IATA, ayrıca yaz sezonu için havaalanı yuvası kullanım kurallarını askıya alarak ve mürettebat, eğitmenler, denetçiler için lisans ve sertifikaların genişleterek hava taşımacılığına destek sağladığını söyledi.

Hükümetin değerlendirmesi gereken mali yardım tedbirlerini şöyle sıraladı:

  • Yolcu ve kargo taşıyıcılarına doğrudan finansal destek
  • Havaalanı ve hava trafik kontrol ücretleri ve vergilerinde mali rahatlama
  • Devlet tarafından uygulanan vergi ve harçların azaltılması, feragat edilmesi veya ertelenmesi

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum