Yatırım yapmaya başla!

IATA: COVID-19 Etkilerinin Derinleştiği Afrika Havacılık Sektörü Desteklenmeli

IATA, Afrika hava yolları için hükümetlere daha fazla destek çağrısı yaptı. Afrika hava yollarının 2020'de 6 milyar dolar yolcu geliri kaybedebileceği yönünde uyarı yapıldı.
IATA: COVID-19 Etkilerinin Derinleştiği Afrika Havacılık Sektörü Desteklenmeli

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), koronavirüs salgının sert vurduğu havacılık sektörüne ilişkin tahminleri ve açıklamalarıyla krizin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Mart ayında virüs nedeniyle hava yolu şirketlerinin gelir kaybının 113 milyar dolara ulaşabileceğini belirten IATA, COVID-19 krizinin Afrika’daki etkileri derinleşirken hükümetin yardım tedbirleri çağrısını yeniledi.

Bölgenin hava yollarının 2019’a kıyasla 6 milyar dolar yolcu geliri kaybedebileceğini açıklayarak bunun Nisan başındaki beklentiden 2 milyar dolar fazla olduğunu söyledi.

Havacılık ve ilgili sektörlerdeki iş kayıplarının 3,1 milyona çıkabileceği, bunun bölgedeki ilgili sektördeki 6,2 milyon toplam istihdamın yarısı olduğu kaydedildi.

IATA/Muhammad Ali Albakri Afrika Hava Yolları Destek ÇağrısıÖnceki tahmin ise 2 milyondu. 2020 tam yılı için trafiğin 2019’a kıyasla yüzde 51 düşmesi beklenirken, önceki tahmin yüzde 32’lik düşüş yönündeydi. Küresel hava trafiğinin %82’sini oluşturan 290 havayolunu temsil eden kurum havacılık tarafından desteklenen GSYİH’nin ise 56 milyar dolardan 28 milyar dolara gerileyebileceğini kaydetti.

IATA tahminlerinin iç pazarlardaki kısıtlamaların kademeli olarak kaldırıldığı üç ay süren sert seyahat kısıtlamaları senaryosuna dayandığını bildirdi.
IATA Afrika Ülkeleri Virüs Etkisi
Kaynak: IATA

Nijerya, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya, Tanzanya, Mozambik, Mauritius, Gana, Senegal, Cape Verde için milyar dolarlık gelir kayıpları, milyonluk istihdam kaybı ve ekonomi katkı kayıpları öngörüldü.

Dünyanın en fakir ülkelerinin olduğu Afrika’nın koronavirüsle mücadele konusunda yardıma ihtiyaç duyduğu ortada olan bir gerçek. Virüsün yanında çekirge istilasının geçim kaynaklarına tehdit oluşturduğu Afrika, salgının yayılması durumunda bununla başa çıkacak sağlık sistemine sahip değil.

DSÖ Direktörü Doktor Matshidiso Rebecca da kısa süre önce yaptığı açıklamada virüsün sonraki merkezinin Afrika olabileceğini belirterek Afrika ülkelerinin çoğunun koronavirüs hastasını tedavi etme kapasitesine sahip olmadığını vurgulamıştı.

Dünya nüfusunun %15’ini barındıran Afrika’da bugüne kadar 26,832 vaka ve 1,246 ölüm rapor edildi.

IATA/Muhammad Ali Albakri Hava Yolları Yeniden Açılmalı Tüm bu gelişmeler ışığında Afrika havacılık sektörü hakkında uyarı yapan IATA, istihdam ve daha geniş Afrika ekonomisi üzerindeki etkiyi en aza indirmek için hükümetlerin sektöre yardım çabalarını artırmaları gerektiğini savundu.

Senegal’in Turizm ve Hava Taşımacılığı sektörü için 128 milyon ABD dolar yardımı, Seyşeller’in Nisan-Aralık 2020 için tüm iniş ve park ücretlerinden feragat açıklaması, Fildişi Sahili’nin transit yolcular için turizm vergisini askıya alması gibi önlemler alınsa da bunların yetersiz olduğu söylendi.

IATA, Afrika hava yolları için doğrudan finansal destek, krediler, kredi garantileri, kurumsal tahvil piyasasına destek, vergi muafiyeti gibi yardımlar yapılmasını istedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum