Yatırım yapmaya başla!

IAG, 2020’nin 3. Çeyreği için 1,3 Milyar Euro Zarar Tahmin Etti

British Airways'in üst kuruluşu IAG 2020'nin üçüncü çeyreği için 1,3 milyar Euro değerinde bir zarar öngörüsünde bulundu.
IAG, 2020’nin 3. Çeyreği için 1,3 Milyar Euro Zarar Tahmin Etti

Londra merkezli British Airways’in üst kuruluşu olan International Airlines Group, 2020’nin üçüncü çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıklamadan önce öngörüsünü güncelledi. 30 Ekim’de açıklayacağı veriler öncesinde şirket 1,3 milyar Euro değerinde zarar öngörüsünde bulundu.

Koronavirüs kısıtlamalarının seyahati engellemeye devam ettiğini belirten şirket, yılın geri kalanı için kapasite görünümünü de düşürmeye zorlandığını açıkladı.
IAG, 2Ç20 Sonuçlarına Göre Gelir
Kaynak: IAG

Iberia, Vueling ve Aer Lingus’u da işleten IAG, üçüncü çeyrek verileri için bir ön açıklama yapmış oldu. Toplam gelirin geçen yılki 7,3 milyar Euro’ya kıyasla %83 oranında azalarak 1,2 milyar olduğu belirtildi. İstisnai kalemler öncesi faaliyet sonucunun ise geçen yılki 1,4 milyar Euro’luk kâr kıyasla 1,3 milyar Euro zarara işaret ettiği bildirildi.

Analistler şirketin 920 milyon Euro zarar açıklamasını bekliyorlardı. Şu anda açıklanan rakam ise daha kötüsüne işaret etti. Kullanılabilir koltuk kilometresi olarak ifade edilen yolcu kapasitesi de bu çeyrekte %78,6 oranında azalma kaydetti. Gelir yolcu kilometre cinsinden ölçülen yolcu trafiği %88 azalırken, koltuk yük faktörü 38,8 puan azalarak %48,9 olarak açıklandı.

10 Eylül’de IAG, uçuş kısıtlamalarının bir sonucu olarak üçüncü çeyrekte kapasitede %-74’ten %-78’e ve dördüncü çeyrekte %-46’dan %-60’a kadar bir düşüş açıklamıştı.
IAG 2Ç20 Trafik ve Kapasite İstatistikleri
Kaynak: IAG

Sonuçlar, şirketin CFO’su Stephen Gunning tarafından açıklandı. Gunning, yerel kısıtlamalardaki artışlara ve karantina gereksinimlerindeki artışa dikkat çekti. İkinci bir dalga nedeniyle ek önlemler alınmasının ise beklenen gelişmeyi engellediğini söyledi.

Gunning, “Karantina dönemlerinin yerini alacak ve ayrılma öncesi testler ile hava koridoru düzenlemeleri gibi müşterinin rezervasyon ve seyahat güvenini artıracak şekilde tasarlanan girişimler, hükümetler tarafından beklendiği kadar çabuk benimsenmedi,” ifadelerini kullandı.

Mevcut ortamdaki belirsizlik nedeniyle şirketin, 2020’nin dördüncü çeyreğinde kapasitenin 2019’a kıyasla %30’u geçmemesini planladığı belirtildi. Şirket ayrıca 4Ç20’de işletme faaliyetlerinden kaynaklanan net bakit akışları açısından başabaş noktasına ulaşmayı beklemiyor.

Likiditenin hala güçlü olduğu bildirilirken, 30 Eylül 2020 itibarıyla IAG, 5 milyar Euro nakit, nakit benzeri ve faizli mevduatlar açıkladı.
IAG Hisseleri Düşüş Performansı
Grafik: MarketWatch

IAG’nin 1,6 milyar Euro çekilmemiş ve taahhüt edilen genel ve uçak tesislerinden oluşan 6,6 milyar Euro toplam likiditeye sahip olduğu da belirtildi. Ek olarak sermaye artışından 2,74 milyar Euro brüt gelir, toplam 9,3 milyar Euro likidite için Ekim ayı başında proforma alındı.

Güne 96,2o GBP seviyesinden başlayan hisse senetleri, 94,74 GBP seviyesine kadar geriledi. Ardından bir miktar toparlanan hisseler, 99,59 GBP seviyesine kadar yükseldi. Ardından %1,64 oranında ekside 98,80 GBP seviyesinden işlem görmeye başladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum