Yatırım yapmaya başla!

Hyundai Yeni Otonom Programı “BotRide”yi Kaliforniya’da Deneyecek!

Hyundai yeni otonom programını tanıttı ve bir video ile sistemin harika taraflarını gösterdi!
Hyundai Yeni Otonom Programı “BotRide”yi Kaliforniya’da Deneyecek!

Bulunduğumuz hafta içerisinde otonom araçlarla ilgili harika haberler geldi. İlki teknoloji devi Huawei’den gelmişti. Çinli şirket özerk sürüş programındaki araçların radar-LIDAR sistemlerine 5G bağlantı özelliğinin geleceğini açıklamıştı. Ve Huawei genel başkan yardımcısı Xu Zhijun, otomobillerin donanımlı sensörlerin “ekosistemini” oluşturacağını bildirmişti.

İkinci en büyük haberde Toyota’dan gelmiş ve SEMA Show’da tanıttığı en gelişmiş P4 otonom yazılımını Lexus LS’e vererek, Tokyo’da çalıştıracağını duyurmuştu. Şimdi de Koreli Hyundai, BotRide özerk sistemli aracını Kaliforniya’da insanlara ücretsiz servis yapması için gönderiyor. İşte detaylar;

Amerikalılar kendilerini otomatik olarak götürecek Hyundai aracını şaşkınlıkla karşılayabilir.

Hyundai’nin bu iş için seçtiği model elektrikli Kona. Görüldüğü üzere pahalı ve özel donanımlara sahip araç için Pony.ai ve Via ile işbirliğinde bulundu. Via, otonom EV Kona için paylaşım teknolojisi ve akıllı telefon uygulamasını yarattı.

Kullanıcıların yapması gereken akıllı telefonlarına sözü geçen programı indirerek, yolculuğa çıkacaklar. Servis, birden fazla sürücünün aynı aracı paylaşmasına izin verdiğinden, yakındaki bir toplama veya bırakma noktasına yönlendirilecektir.

Hyundai test amaçlı olarak başlattığı BotRide özerk sürüş programında, uzun mesafeler olmadan hızlı ve verimli tüm seyahatlerin gerçekleştirileceği, uygun olmayan ve sabit yollar için de izinlerin alındığını söyledi.

Yasalar gereği Kona’da insan sürücü yardımcısı olacak.

Lexus P4 için de aynı şey geçerliydi ve sürücüsüz yola çıkması yasaktı. Seviye 4’ün ne kadar ileri bir özerk teknolojisi olduğunu bilinse de çevre uyumları oturtulmadığından, kaza yaşanması istenmiyor.

Koreli firma çok ayrıntıya girmedi. Görülen sadece sistemin ismi ve Kona’nın özel sensör ve LIDAR’la donatıldığı. BotRide kendi kendine sürüş sisteminin, “çevreleyen taşıtların kesin konumunu belirlemek, kentsel alanlardaki yaya trafiğini ele almak, çevresini doğru izlemek, davranışını tahmin etmek” için en son sensör donanımını ve özel yazılımını kullandığını söylediler.

Burada araç bir makinaya hiç tanımadığı bir çevreyi tanıtmak, ezberletmek. BotPilot, caddelerde gittiği sürece gittiği kısımlarda tarama yapmak. Hyundai’de aynı zamanda tüketici davranışlarını analiz etmiş olacak. Hyundai yöneticilerinden Christopher Chang, “Araçların seyahat ettiği ekosistemleri ve müşteri deneyimini nasıl optimize edeceğimizi öğreneceğiz.” dedi. Videodan da sistemin çevre taraması ve yeteneklerini sergilemesini izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum