Yatırım yapmaya başla!

Hyundai Çalışanlarına “Vest Exoskeleton” Dış İskelet Geliştirdi!

Hyundai, çalışanlarının verimini artıran ancak onu bir "mega insan" yapmayacak VEX dış iskeletini gösterdi.
Hyundai Çalışanlarına “Vest Exoskeleton” Dış İskelet Geliştirdi!

Hyundai yine uçuk çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. İlk okuduğumuzda araçları için geliştirdiği yüksek verimli bir iskelet zannettiğimiz yapının aslında çalışanlarına olduğunu anladık. Koreli, işçilerinin daha sağlıklı şekilde hareket etmesinde rol oynayacak Vest Exoskeleton adlı dış iskelet ile bazı sağlık sorunlarının üzerini örtmek istiyor.

Bir araç fabrikasında işçilerin çoğu zamanını ayaklarının üzerinde geçirmekte. Bantlardan geçen bir otomobili hayal ettiğimizde sürekli kollar yukarıda ve ağır bir güç uygulama yaptıklarını görebiliriz. O yüzden bir süre sonra bel, boyun ve vücudun farklı alanlarında kalıtsal olabilecek hastalıkların oluştuğu kanıtlanmıştır. Hyundai de bunu bitirmek veya en aza indirgemek için Vest dış iskeleti oluşturmuş. İşte detaylar;

Vest Exoskeleton, sırt çantası gibi giyilebilen sağlık ekipmanıdır.

Hyundai VEX Çalışan Yelekİnsan vücudu dış iskeleti, gerçek hareketleri taklit edebilen bir yapıda. 2.5 kg ağırlığındaki Vest, aynı sebepler için üretilen rakiplerine göre %22-44 arası daha hafif bir yapı sunuyor. Kullanımı oldukça basit olan Hyundai insan iskeletine kollarınızı geçirdikten sonra bel ve göğüs tokalarını bağlıyorsunuz.

Hyundai Motor Grubu’nun robot ekibi başkanı DongJin Hyun, “VEX, çalışanların ek çalışma ortamlarında daha fazla yük desteği, mobilite ve adaptasyon sağlar. İşçiler ayrıca VEX’in ne kadar hafif giyileceği ve birlikte çalıştığını takdir edeceklerdir.” dedi.

Hyundai bunu belirli birimlerdeki iş gücü fazla olan çalışanları için düşünmüş. Güney Koreli üretici VEX’i bantlarda araçların alt kısmında çalışan cıvatalama, fren borularını ve egzoz takma gibi baş üstü işlerle uğraşanlara yapılan örnek olacak bir ekipman üyesi olduğunu söyledi.

Çalışanlar 2.5 kg’lik bir “yelek” sayesinde yorulmayacaklar.

Hyundai Vest ExpeditionBurada şirket, çalışanlarını da düşünüyor olabilir, kendi çıkarlarını da! Neden dediğimiz gelirsek; firmaların çalışanlarından sürekli tam verim ister. Hele ki bant çalışma sistemine sahip otomotiv de çalışanlar dışarıdan görüldüğü gibi rahat değiller. Eklem hastalıklarına tutulma oranları çok fazla.

Hyundai, her iki tarafın çıkarlarına olan bu VEX yelek teknolojisinde sırta alınan yük miktarı azaltılıyor. Vücut kas aktivitelerini %40 azaltan ve yorgunluğu büyük ölçüde bitirdiğinden söz edildi. Bunların genel sonucu olarak da işçiler daha verimli ve uzun süreli çalışabilecek. Koreli şirket henüz bir fiyatlandırma yapmadı ancak rakiplerinin 5.000 dolara sattığı benzer ürünlere göre %30 daha düşük olacağı söylendi. Peki sizler VEX hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum