Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hyundai Kurduğu Rimac Ortaklığından Hızlı Bir Hipercar Üretimi Yapabilir!

Hyundai, Pininfarina ve Porsche gibi şirketlerin EV araç temellerini kuran Rimac ile ortaklık kurarak gelecekteki planlarını belli ediyor.
Hyundai Kurduğu Rimac Ortaklığından Hızlı Bir Hipercar Üretimi Yapabilir!
Yorum

Hyundai geçtiğimiz günlerde Rimac Automobile ile ortaklık yaptığını açıklamıştı. Marka kuruluşunun en başında hedef noktası olarak Tesla vardı ve onun hükümdarlığını yok sayma çabasına girilmişti. Elektrik motorlu otomobillerde en başından uzmanlığını belli eden Hırvat şirket, Hyundai için aktarım organı geliştirecek.

2018 yılında Rimac hisselerinin bir kısmını alan Porsche sayesinde şirketi, devler liginde daha çok kendini gösterme şansı yakalamıştı. Koreli Hyundai ile ortaklığın iki temel nedeni; N Serisi üzerinden orta sınıf bir spor konsepti ile birlikte yüksek performanslı, içeriği bilinmeyen bir otomobil.

Rimac, C_Two ile sürat dengesini hiper araçlar içerisinde değiştirmişti.

“One” ile iriş yapan Rimac, dünyaya sınırsız güçler üreteceğini göstermişti. Tesla Roadster’de denilen “aracımız 1.9 saniyede kalkış yapabilecek” sözü henüz bitmeden Hırvatlar C_Two’yu göstererek “bizde 1.85 sn kalkış yapabiliriz” demişlerdi.

Rimac son modeli üzerinde gerek yakıt hücresi gerekse de karoser şekillerinde bilindik yüz hatları üzerinden ilerlemişti. C_Two bize Jaguar duruşlarını hissettirmişti.

Hyundai, Genensis markasında çıkartacağı hiper model için Rimac ile işbirliğine girmiş olabilir.

Bir araç lansmanında bizler parçayı bir bütün olarak görür, onun arka planlarında neler olduğunu belki sonradan öğreniriz. Mesela bu Pininfarina’nın evrendeki ilk süper aracı Battista‘nın dört elektrikli motorunun tedariğini Rimac’ın yaptığı bilinmez.

Hyundai bu yapboz parçalarını bir araya getirerek gerçek resmi gördü ve bizim tahminimizce Genesis üzerinden tamamı elektrikli bir otomobil çıkartmak istiyor. İstenilen araç da C_Two aktarmalarına mı sahip olacak bilmiyoruz.

Koreli Hyundai ikinci etapda N için tetikleyici elektrikli motorlu versiyonlara yönelecek.

Rimac’ın vereceği destek 1.900 beygirlik bir sistemle mi olacak? Öyle olacağını zannetmiyoruz. Zira piyasada Battista, Roadster veya C_Two hiper elektrikli otomobiller yanına Hyundai’nin birkaç milyon dolarlık araç koyacağını zannetmiyoruz.

İlginizi Çekebilir :

Apollo Intensa Emozione’da Hipercar Kategorisine Girmeye Hak Kazandı!

Şu var ki Hırvat firma kendi bünyesinde ortaya çıkardığı ve elektrik motorlarla birlikte, özel bir pil grubuna yer verdiği teknolojisini sanırız paylaşmayı çok seviyor. Porsche, Pininfarina ve son olarak Hyundai boşuna peşine düşmediler.

Ortaklığın bize göre nasıl olacağını son bir toparlayacak olursak; Hyundai N model için içten yanmalı motorun yanına destekleyici bir hibrit, Genesis kanadına da her bir aksının elektrikle besleneceği bir hipercar ortaya çıkarmak. Konu Koreli ve işin sonunda da Hyundai varsa, gerçekleşmemesi için bir neden kalmıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu