Yatırım yapmaya başla!

Hyundai Otonom Sürüşler için Metawave’ye Yatırım Yapıyor!

Hyundai, araçlarında otonomu bir üst seviyeye getirmek için radar, lidar ve kameralarda uzman olan Metawave ile ortak gelişim programına başlıyor.
Hyundai Otonom Sürüşler için Metawave’ye Yatırım Yapıyor!

EV araçlarla birlikte hızlı ilerleyişe dahil edilen otonom sürüşler, otomobillerimizin bir parçası olmaya başladı. Kendi kendine sürüş denildiği zaman da akla gelen ilk parça “radar” olur. Otomatik sürüşe yönelik üç hayati parçadan biridir. Şu sıralar sancılı bir dönemden geçen otonom, büyük firmaların üst seviyeye getirme çabalarından doğan bazı aksaklıklara maruz kalıyor. Uber’in trajik kazası gibi! İşte aracın belirli bölgelerine koyulan radar sinyal yayıcılar sayesinde ortam tarama, bölgesel hareketlilik, mesafe vb. analizler son derece teknik şekilde işleniyor.

Hyundai’ye geçmişte otonom sürüşe destek veren ilk firmalardan biridir demek yanlış olmaz. Genesis üzerinde yapılan bazı sürücüsüz testler, iyi bir başarı seviyesi kaydetmişti. Girişimlerine daha sistemsel gitmek isteyen Koreli üretici, Digital Eyes’ı dünyaya servis eden Metawave‘nin üzerine büyük yatırım planları yapıyor.

Tek Antenli Kompakt Radar Üzerinde Çalışılıyor

Araç tavanına takılarak çevre kontrolünü sağlayan radarların, daha öncesinde yer kaplama ve uzak mesafe cisim tanımaları biraz daha zordu. Olayı en iyi 5. seviyeye geçmeye hazırlanan Lexus test aracında bunu görebilirsiniz.

Tavan araç radarını bir olaya benzetmemiz gerekirse; cep telefonlarımız eskiden fonksiyonsuz ve çok yer kaplıyordu. Şimdi ise bilgisayar ve fotoğraf makinelerine ihtiyaç duyurmayacak kadar kompakt yapıdalar. Metawave’in yaptığı ise, radyo dalgaları üzerinden tek bir antene bağlı olarak, çoklu dalga gönderme prensibi oluşturmak.

Sistem Yapay Zekaya Bağlı Olarak Çalışıyor

Radar ve kameraların aynı anda çalıştırılıp, veriler yapay zeka üzerinde harmanlanarak, sensör füzyon yazılımı üzerinde toplanıyor. Hepsi bir araya geldiği zaman da otomobilin güvenli bir şekilde daha fazla alana hakim olması sağlanıyor. Mutlaka bunların yanında lidar sensör sistemleri de orantılı geliştiriliyor. Çünkü bu üçlü parça, otonom sürüşlerin omurgasını oluşturuyor.

İmzalanan gelişim ortaklığı bugün olsa da Hyundai, Ocak ayında eski Google çalışanı Chris Urmson tarafından kurulan Aurora ile stratejik ortaklık kurmuştu. Koreli firma her iki taraftan yaptığı saldırışların 2021 yılında meyvesini vereceğini düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum