Yatırım yapmaya başla!

Olimpiyat Sporcusu Hyundai Nexo’nun Egzoz Gazıyla Koşuyor!Başlıktan sanırız konuyu hemen anlamışsınızdır. Dünya temiz yakıt çalışmalarında ilk hibrit motorlu araçlarla tanışmıştık. Sonrasında Tesla diye bir marka ortaya çıktı ve hayatımıza daha da temizi olan tamamı elektrikli otomobilleri soktu. Baktığımızda bu gelişmeler ülkelerin emisyon oranlarını aşağıya çekmesi ve bazılarında da yasaklanacak olmasından dolayıdır.

VW ile patlak veren Dieselgate, Mercedes ve Audi gibi premium markalarında da ceza almasına neden olmuştu. Alternatif yakıtlarda bir de hidrojen kullanılmaktadır. Elektrikli araçlarda pil dolumları bu temiz yakıt sayesinde olmaktadır. Yine hidrojen kullanımında da Toyota ismi başa geliyor. Şu var ki Koreli Hyundai de yoğun olarak bu kısma yatırım yapan büyük firmalardan bir tanesi.

İlk hidrojenli Hyundai modeli olan Nexo, gücünü ne kadar temiz yakıtla sağladığını ispat etmek için garip bir gösteriyle karşımıza çıkıyor. Mireia Belmonte adlı bir olimpiyat koşucusu, bir balon içerisine koyularak, koşu bandında koşması istenmiş. Ve bu balon kalın bir boru ile Nexo’nun egzoz gazına bağlı şekilde.

Bunu benzin veya dizel motorlu bir araçta denediğinizi düşünebiliyor musunuz? Garajlarda veya karlı havalarda egzozu tıkanmış bir aracın yakılmış gazı kokpite vermesiyle kaç kişinin öldüğünü biliyoruz.

Nexo’nun burada ne kadar temiz bir araç olduğunun vurgusu yapılıyor. Hidrojenin de çalışma mantığınıza baktığımızda zemini bir benizli veya dizel motorla benzer şekilde. Nexo’da Anotta partiküllerin elektron ve protonlara bölündüğü yakıt hücresi yığınlarına beslenen üçlü hidrojen tankları vardır.

Elektronlar, ön tekerleklerin dönüşünü sağlayan elektrik motorlarına güç veren aküye akım sağlar. Ortamdaki protonlar, egzozdan suyu oluşturmak için elektronlarla reaksiyona girer. Ve bu oksijen toplandıkları bir alandan gönderilir.

Diyeceksiniz ki madem bu kadar temiz bir yakıt olanağı var, FCV araçlar neden yaygın değil. Birincisi doğalgazın buhar reformasyonu ile elde edilen hidrojen araçların dolum alanlarının az olması. O yüzden Amerika ve bazı ülkelerde bu araçlar kullanılabilmekte.

İkincisi ise birinci söylediğimize bağlı. O da hidrojenin araçlarda kullanılma dönemlerinde aşırı ilgi gören elektrik araçların, daha fazla tercih edilmesi.

Firmalarda üretim ve dolum merkezlerine yatırımlarda doğal olarak çekingenlik yaşadılar. Toyota, Amerika eyaletlerinde ve ülkelerinin bazılarında polis teşkilatına onlarca Mirai modelinden tahsis etmişti.

Bundan sonra hidrojen yakıtlı araçlar ne kadar çoğalır veya çok satmayı başarabilir, bir şey söylemek zor. Videoda bir sporcunun boruyla Nexo’nun egzozuna bağlanarak koşu yapması da Hyundai’nin “bundan daha büyük ispat varsa buyurun yapın bir izleyelim” olmuş.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum