Paylaşım
in G+

Hyundai’nin Gelecek Planlarını Söyleyen Konsept: “Le Fil Rouge”


 

Hyundai'nin Santa Fe'de gördüğümüz tasarım dilinin markayı nasıl değiştirdiğini görmüştük. Şimdi de bir sonraki aşamalardan bahseden Koreli firma, yeni konseptini tanıttı!

Dünyada tasarımlar konusunda sınıf atlamış iki firma söyleyebilirim; birisi Kia bir diğeri de Hyundai. Her iki Koreli firmada da tasarlanan yapılar enfes görüntüler sunuyor. Cenevre Otomobil Fuarı’na gertirilen Le Fil Rouge, Fransız kökenli bir isimle sahne aldı. Çoğu otomobil üreticisi bir yerlere bir konsept bırakıyorsa aslında o gelecek modellerinin yeni yüzüdür. Genelde abartılı tutularak hayal gücünün sınırları zorlanır.

Aslında Le Fil Rouge o kadar da gerçekçi olmayan bir duruşu yok. Hatta duruşunu Polanya’nın ilk firması Varsovia Concept Car‘a benzettik. Bu zamanda birbirinin kopyası haline gelen grafikler sayesinde yeni otomobillerin etrafına dağıttığı bakışlar aynı gibi gözüküyor. Çünkü Le Fil Rouge’nin Tesla’nın tahtına göz diken Alcraft GT‘yi de andırdığını da düşünüyorum.

Olağan dışı kupa yapısıyla Hyundai, tahmini 5 sene sonra çıkacak modellerin yakışıklı  olacağı sinyallerini veriyor.

Çizimlerine biraz göz gezdirğimizde; Mercedes’in dün tanıttığı 4-Door Coupe arabası AMG GT‘nin tarzından yol alacakmış durumları sezinledim. Yani hacimce geniş olan lüks bir sedan coupe neden olmasın!

Neden böyle düşündüğümüze gelirsek; takım arkadaşı Kia’nın bazı tabuları yıkarak çıkardığı Stinger‘dan sonra belki Hyundai’de böyle bir projede yer alabilir.

İç dünyası fazla fütüristik!

Japon oturma grupları gibi gözüken koltuklar, orta tünelin duruşu otomobil değil de lüks bir tekneyi daha çok anımsatıyor. Sade şık bir direksiyon simidi ile değişen ortam havası, gösterge panelinden başlayan digital dünya ekranları, yolcu kısmına kadar götürülmüş.

İç yapı olarak Aston Martin’in ilk SUV’u olması planlanan DBX kadar fazla değişik unsurlar eklenmiş. Kısaca Hyundai sedan, wagon ve SUV serilerinin yeni yüzü olabilecek Le Fil Rouge ile ne mesaj verdiğini anladık!

Paratic Piyasalar