Yatırım yapmaya başla!

Hyundai ve Kia’nın Bildikleri Halde Arızalı Hava Yastığı Taktıkları İddia Ediliyor!

Hyundai ve Kia markalarına hava yastıklarını bilerek arızalı taktıkları gerekçesiyle dava açıldı...
Hyundai ve Kia’nın Bildikleri Halde Arızalı Hava Yastığı Taktıkları İddia Ediliyor!

Bir davada Hyundai ve Kia grubunun bilerek araçlarına arızalı hava yastığı taktığı iddia ediliyor. Son 3 yıldır dünyanın başına zaten hava yastığı güvenlik parçası dert olmuştu. Baş mimar ise Takata‘ydı. Milyonlarca araç Japon airbag firması yüzünden geri çağrılmak zorunda kalınmıştı.

Madalyonun diğer tarafında ise ölüm ve yaralanmalar meydana gelmişti. Autonews‘in yer verdiği haberde, Koreli firmalara Pazartesi günü dava açılmış. Sıfır ve ikinci el satılan araçlarda şirketlerin hava yastıklarını tamir etmediği aktarıldı. Haberin detayları aşağıda;

Hatalı malları üreten bu sefer TRW ve ZF.

Şirket bünyesindeki tüm araçlar hatalı airbag durumdan etkilenmemiş. 2013 Kia Forte-Forte Koup, 2013-2019 Optima, 2012-2016 Optima Hybrid, 2014 Sedona ve 2013-2019 yılları arasında üretilen Sonata’ların arızalı hava yastığı kontrol ünitesi ile donatıldığı aktarıldı.

TRW ve ZF imalatı airbagler, kaza sırasında can sıkıcı durumlar çıkartabiliyor.

Yukarıda verdiğimiz modellerin herhangi bir kaza sırasında aşırı elektrik enerjisi yüklemesi sonucunda malzemenin “aşırı gerilme”sine yol açtığı söylendi. Birbirine bağlantılı olan sistemde, elektriklenmeye bağlı olarak emniyet kemerleri gergilerinin açılmasının engellendiği de çıkabilecek sorunlar arasında söylendi.

Davayı, Michael Hernandez ve Tammy Tyler adlı kişiler açmış.

Davacıları temsil eden iki Kaliforniya hukuk firmasından biri olan Lieff Cabraser Heimann ve Berstein’dan avukat David Stellings’e göre, söz konusu şirketler kusurun farkındaydılar.

“Hepimiz, emniyet kemerlerinin ve hava yastıklarının, biz ya da aile üyelerimiz bir araba kullandıklarında düzgün çalışmasını bekliyoruz. ZF-TRW’lerin ve araba üreticilerinin davranışlarının en çirkin yanı, hava yastıklarının ve emniyet kemerlerinin tek bir nedenden dolayı var olmaları: yolcuların çarpışmada yaralanmasını önlemek. Arızalı ZF-TRW hava yastığı ve emniyet kemeri sistemi, bu otomobillere monte edilen otomobil üreticilerinin tam tersini yapıyor. Araba çarptığında çalışmayı durduruyorlar.” şeklinde açıklama yapıldı.

Hyundai ve Kia grup araçlarında çıkan haya yastığı soru, muhakkak çözülecektir. Zira kendileri zaten bunun farkında. Anlamadığımız ise iddia edildiği gibi uzun zamandır bildikleri durum karşında neden insanların ölmesini göze aldılar!

Takata ile aralarında farklar ise; Japon firma airbagleri yolda giderken de patlayıp, içerisinden çıkan parçalar da kişiyi öldürmeye yetiyordu. Bakalım mahkemeden nasıl bir sonuç çıkacak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum