Yatırım yapmaya başla!

Hyundai ve Kia Modellerine “Yeni Merkez Hava Yastığı” Geliştirdi!

Hyundai Grup yeniden farklı bir tür hava yastığı türüyle geliyor. Takla durumları için tavan hava yastığının ardından şimdi de üçüncü bir türün tanıtımını yaptı.
Hyundai ve Kia Modellerine “Yeni Merkez Hava Yastığı” Geliştirdi!

Araçlarımızdaki tüm güvenlik tertibatının merkezi Volvo’nun bulup da patentini herkese açtığı emniyet kemerinden sonra ölümcül durumları azaltan, hava yastıklarıdır. 40 yıldır kullanılan ön hava yastıklarına ilaveten 20 yıl önce aktif olarak kullanılan yan airbagler, kesinlikle ölüm ve yaralanmaları önlüyor. Yapılan kaza senaryosu veya gerçek yaşanan trafik kazalarından bunu uzun yıllardır görüyoruz.

İnsan hayatı ve buna dair geliştirilen teknolojilerde aktif rol alan Koreli kardeşler, araç içerisinde farklı bir açıda duracak hava yastığını hayata geçirmeye başlayacak. İstedikleri, insanların tahmin edilemeyen bölgelerden gelecek darbelere karşı önüne bir şey koyabilmek. İşte detaylar;

Ön ve yan darbe koruyucu yastıklarına ilaveten “orta hava yastığı” geliştirilmiş.

Hyundai ve Kia Orta Konumlu Üçüncü bölge Hava YastığıHyundai ve Kia tarafından geliştirilen bu üçüncü tip hava yastığı resimlerde belli olduğu gibi sürücü ile yolcu arasına konumlandırılmış. Savrulma durumlarında sürücünün solundan gelecek darbede ortadaki yastık onu tutacaktır.

Kazayı farklı bir açıdan düşündüğümüzde; araç sürücüsünün yanında kimse yoksa sağından gelecek bir darbe karşısında orta hava yastığı yine koruma sağlayacaktır.

Sürücü koltuğunun diğer cephesine yerleştirilen işlevsel yastık sonrasında ön-üst-yan kısımlardan bir çember altına alınarak, kişinin savrulmaması sağlanacak. Elbette dıştan gelen cisim darbelerini de.

Sistemin bir yerde orta konumda olmasıyla kazada bağımsız şekilde hareket eden yolcu ve sürücünün yaşanan kafa kafaa çarpışmalarının da yüzde 80 oranında önüne geçileceği söylenmekte.

Koreli grup, bulduğu hava yastığının sadece konum kısmıyla övünmüyor.

Hyundai ve Kia Yeni Orta Hava YastığıHava yastığının boyutlarını ve ağırlığını normalden küçülttüğünü söyleyen şirket, bunun üzerine bir patent almış ve “dünyanın en hafif merkez hava yastıklarından birini yaptık” gibi özel cümleler kuruyor.

Yastığın tasarımı basitleştirilmiş, fazla parçalar içerisinden alınarak rakip ürünlerine gör 500 gr tasarruf sağlanmış. Koruyucu ürünü daha kompakt hale getirilmesi de şirketlerin koltuklar üzerinde daha fazla tasarım yapmasına olanak sağlayacaktır.

Aslında Hyunda ve Kia’nin bunu yapması bir tesadüf değil. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği istatistiklerine bakıldığında bahsettiğimiz türden çarpışmalarda veya iç mekan malzemelerinden gelen darbeler, ikincil hasar oranı yaklaşık yüzde 45’tir.

Orta hava yastığının kullanımı için çok bir süreye ihtiyaç yok. Hyundai, Kia ve Genesis marka modellerinde yakın zamanda göreceğimizi söylemekte. Ön ve kapı cephesi hava yastıklarının insan canı korumasında yüzde yüz etkiliği olduğu kanıtlanmış ve gelecek orta hava yastığı sayesinde güvenlik düzeyine en az %20 kadar katkı sağlaması mümkün.

Şu sıralar şirketler özellikle hava yastıkları üzerine çok çalışıyor. Bunun da sebebi Sürücü Asistanları, ABS ve ESP gibi elektronik güvenlik ekipmanlarının bir yere kadar engel olabildiği durumlarda, son kale olarak hava yastıkları ile tüm şiddeti kesmek isteniyor. En azında araç aşırı darbelere maruz kalsa da bir şekilde hava yastıklarının bolca araç içerisinde olması şansı yükseltecektir…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum