Yatırım yapmaya başla!

Hyundai, Dünyada İlk Olacak “Çoklu Çarpışma Hava Yastığı”ndan Bahsetti!

Hyundai, dünyada yine ilk olacak yeni hava yastığı teknolojisinden bahsetti. Detaylar haberimizde...
Hyundai, Dünyada İlk Olacak “Çoklu Çarpışma Hava Yastığı”ndan Bahsetti!

Otomotiv dünyasının sadece elektrikli veya otonom araçlar üzerine yoğunlaşıp gerisini boş verdi diye düşünmeyin! Hyundai için son yıllarda canlı güvenliğine en çok önem veren ve Ar-Ge çalışamaları yapan şirket dememizde bir sakınca görmüyoruz. Arka koltukta unutulan bir canlıyı sonradan sizi uyaracak kadar güvenlik çemberini geniş tutuyorlar. Hyundai, yaptığı bazı kaza araştırma ve senaryolarında bir şeyi farkederek o yönde ilerlemiş.

O da araçların çarpışma sonrasında kestirilemeyen eylemleri! Bildiğimiz üzere  modern çağın otomobillerinin güvenlik paketlerinde “ikincil çarpışma asistanı” diye bir özellik yazar. Bu, ilk kaza anını atlattıktan sonra sizin ikinci bir kazaya karışmamanız için alınmış önlemdir. Koreli şirket bu kısmı da şansa bırakmadan yürüttüğü “ikincil hava yastığı” düşüncesi neymiş ona bakalım!

Hyundai Motor Group, aslında kaza durumlarında yaşanan “sekme”yi çok ince görmüş.

Eğer ki kazalardan sonraki durumların nasıl olduğunu kafanızda canlandıramadıysanız, buradaki video testi anlamanıza yardımcı olacaktır. Dünyada ilk olacak bu güvenlik önleminin düşüncesine, NHTSA’nın kaza verileri etkili olmuş olabilir. Zira Kuzey Amerika’da 2000 yılından 2012 yılına kadar 56.000 araç kazasında zarar gören kişilerin %30’u, ikincil çarpışma yüzünden olduğu tespit edilmiş.

Yani birincil çarpışma sonrası videoda gördüğümüz gibi araçlar oluşan dirençle birlikte direk, ağaç vb. cisimlere tekrar vuruyor. Bu da birincide yolcular kurtulsa bile ikinci çarpışmada aldığı darbeler yüzünden ölüyor. Veya yaralanıyor.

Hyundai mevcut hava yastığı mantığını değiştiriyor.

Mantık çok basit. Hyundai, kaza anında açılan hava yastıklarının bir daha kullanılmadığını, aslında aynı sistemin ikinci kez kullanılması gerektiğini söylüyor. Yeni airbag sisteminin arkasındaki teknoloji, yolcuların kabindeki konumları izlenerek, gerekli çarpışma yoğunluğu tekrar takip edilip, ikinci kez insanların korunabileceğini söylüyor.

Hyundai Motor Group Şasi Teknoloji Merkezi Başkanı Taesoo Chi, “Çoklu çarpışma senaryolarında hava yastığı performansını artırarak, sürücülerimizin ve yolcularımızın güvenliğini önemli ölçüde artırmayı umuyoruz. Yolcuları koruyan ve yaralanmaları önleyen daha güvenli araçlar üretme taahhüdümüzün bir parçası olarak, daha farklı kaza durumlarıyla ilgili araştırmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Koreli şirketin güvenlik düşüncesini geniş kapsamlı baktığımızda; otomatik frenleme, ikincil çarpışma asistanı, ESP, ABD ve bilumum güvenlik tedbirlerinin işe yaramadığı veya yetersiz kaldığı anlarda Hyundai’nin sonradan bir kez daha açılacak hava yastıkları insanları koruyacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum