Yatırım yapmaya başla!

Hyundai, Hibrit Nexo ve Sonata ile Kara Hız Rekorunu Deneyecek!

Hyundai, Hidrojen yakıtlı Sonata ve Nexo Hybrid araçlarını özel modifiyelerle birlikte kara hız rekorunu kırmak için Bonneville Salt Flats tuz gölüne götürüyor.
Hyundai, Hibrit Nexo ve Sonata ile Kara Hız Rekorunu Deneyecek!

Hyundai’nin bu iki modelini çok yakın tanıyorsunuz. En azından D segment sedanlar içerisindeki teknolojik Sonata‘yı daha fazla. Koreli şirketin otomotivin her kavramı için çalıştığını biliyoruz. Elektrik motorlar, otonom ve araç güvenlik sistemlerinde ileri yönlü çalışmalarını izlemiştik. Hyundai, bir de hibrit motorun ekonomik ve çevre duyarlılığının dışında ne kadar hızlı olabileceğini test etmiş.

Kırılmak istenen rekor ön denemesi Bonneville Salt Flats tuz gölü  üzerine gerçekleştirilmiş. Sonata ve Nexo, rekor imzası için özel olarak mühendislik ekibi tarafından geliştirilmiş. Kıdemli güç aktarım mühendisi Dean Schlingmann tarafından modeller sürülerek, istenilen seviyeye çıkartılmış.

Hyundai, 25 Ekim’de Nexo ve Sonata Hibrit ile yeni kara hız rekorunu kıracağını açıkladı.

Nexo’nun nasıl bir yapıda hız denemesi yerine gideceğini konuşalım. Hyundai’nin hidrojen yakıt sistemine ilk adımı olan Nexo crossover aracı, emisyonsuz değerlerle dikkatleri üzerine çekmişti. Toyota’nın 2020 model yılı için yenilecek Mirai ile başlayan bu özel sistemde pay almak için çıkardığı Nexo, şekil ve teknoloji yönünden Koreli marka modellerini yönlendirecek kapasiteye sahiptir.

Nexo’nun hibrit düzeninde araca hareket enerjisi veren hidrojen yakıtıdır. Standart bir hibrit motorda, benzin motor yardımıyla gidiş ve pil dolumu gerçekleşir.

Hyundai Nexo’nun çalışma prensibi de aynı mantık üzerinde. 160 ps’lik ve 394 nm tork değerine sahip motora sahip olan Nexo, 10 saniyelik kalkış değeri veriyor.

Aracın çıkış zamanında verilen teknik değerlerinde 800 km menzil ve bunun 595 km’si hidrojen yakıtından sağlanabilecekti. Denemesi yapılacak hız rekoru için Nexo’nun belirli bir hıza çıkartılması gerekiyor. Aksettirilen rakam ise 170,848 km/s.

Sonata, hız rekoruna biraz daha kapsamlı hazırlanmış.

Nexo’dan daha hızlı olacak Sonata için denemenin en verimli şekilde olması adına aerodinamik yapısında birkaç iyileştirme yapılmış. Hibrit sedanın tampon altı kısmına yere temas ediyor gibi gördüğümüz lip takılmış. Bu hava akışıyla alakalı olarak, yüksek hız için yapılmış.

FIA onaylı bir kromol rulo kafes ve altı noktalı emniyet kemerleri Sparco ERGO emniyet koltuğu takılmış. Diğer güvenlik önlemlerinde pencere ve kol emniyet ağları ve yangın söndürme sistemi Sonata’ya dahil edilmiş.

Hız için kapsamlı bir değişim geçiren Sonata’nın da 266 km/h son sürate çıkarılması için çalışılacak. Kaputun altındaki güç ünitesi için de bir takım yükseltmeler yapılmış. Özel bir egzoz başlığı ve Injen Technology’nin ısmarlama 3 inç egzoz sistemi bulunuyor.

Ayrıca Nitrous Express Maximizer EZ kontrol cihazı, çift nitröz tank ve “ıslak” bir yakıt rayı solenoid paketi Sonata’ya eklendi. Denilene göre özel güç aktarma sistemi yazılımı ve yarış yakıtı kullanıldığı söylendi.

Sonata’nın rekoru kırması için mühendisler geliştirmeleri burada bitirmemiş. KW Suspensions‘tan gelen bir süspansiyon ile yüksek performanslı frenler sisteme dahil edilmiş. Şok ve yaylar değiştirilmiş. Rekor kırılacak zemin topraklı bir yapıda olacağından, Goodyear Eagle arazi hız lastiği serisi Sonata’ya takılmış. Eagle’de Vision Rally 55 yarış jantları üzerine sarılmış. Merak edenler için de bu araçlar gelecek ay SEMA Auto Show’da sergilenecek…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum