Yatırım yapmaya başla!

Hyundai Mühendisleri Kabin İçi Sesleri Yok Edecek Teknoloji Üzerinde Çalışıyor!

Hyundai, içten yanmalı motorlu araçların aktarım organı, lastik ve bir takım rahatsız edici kabin gürültülerini yok edecek teknoloji geliştiriyor.
Hyundai Mühendisleri Kabin İçi Sesleri Yok Edecek Teknoloji Üzerinde Çalışıyor!

Koreli şirketin son dönemlerde açığa çıkardığı araç teknolojilerine bir yenisini daha ekledi. Hyundai’nin 2019 yılında geliştirdiği ve yeni çıkartacağı birçok yeniliği sayabiliriz. ASC şanzıman ile vites süresini %30 kısaltılmasından sonra dünyanın ilk yapay zekaya dayalı SSC-ML Cruise Control sistemini bizlerle paylaşmıştı. Bunlar son çıkardıkları.

Araçlarda konfor sınırını biraz daha üste taşımak isteyen Koreli, Aktif Gürültü Kontrol (ANC) üzerinden daha iyisini geliştirdiğini duyurdu. Normalin biraz ters mantığında hareket eden buluşçular, kabin içerisindeki gürültü düzeylerini analiz ederek, farklı bir yoldan gürültü olayını çözmeye çalışacaklar. İşte detaylar;

Yeni RANC (Yol Gürültü Aktif Kontrol Sistem), ANC üzerinden geliştirilmeye başlanmış.

Hyundai bilimcileri biraz ters mantıkta ilerleyerek teknolojiyi farklı bir kısımdan çözümleme yapamaya çalışmışlar. ANC, gelen gürültüye ters çevrilmiş ses dalgalarını yayarak gürültüyü aktif olarak azaltmaktır. Hyundai bunu ses yalıtım yöntemleriyle yapmak yerine, motor ve yol gürültüsünü azaltmak için kabin içi sesleri analiz edilecek.

Bunların yanında RANC teknolojisi gerçek zamanlı olarak çeşitli gürültü türlerini analiz edebiliyor. Tespit ettiği seslere karşıdan ters ses dalgası üretiyor. Mesela lastik ile jant arasından gelen sesleri veya yoldan gelecek yoğun sesler Hyundai tarafından yok edilebilir.

NVH Research Lab’de araştırmacı olan Gangdeok Lee, “RANC, mevcut NVH teknolojisini bir üst seviyeye çıkaran olağanüstü bir teknolojidir. NVH teknolojisinin liderliğini almaya devam edeceğiz ve müşterilere en üst düzeyde sessizliği sunacağız.” dedi.

RANC’ın, “Hesaplama ve sinyal aktarım hızları optimize edildiğinden, gürültüyü analiz etmek ve DSP (Dijital Sinyal İşlemcisi) tarafından üretilen ters bir ses dalgası üretmek yalnızca 0,002 saniye sürüyor. Mikrofon sürekli yol gürültüsü iptal durumunu izler ve bilgileri DSP’ye gönderir. RANC, sürücü koltuğu, yolcu koltuğu ve arka koltuklar için yol gürültüsüyle mücadelede doğru gürültü analizi ve hızlı hesaplama yapabiliyor.” şeklinde tarif ediliyor.

Öyle ki Hyundai bunun sayesinde kabin içi gürültüsünü 3db kadar düşürebileceğini, söylüyor. Teknoloji, marka modellerinin sonraki dönemlerinde hazır olacak. Tüm bu çalışmalar ICE (içten yanmalı motorlar) için yapılıyor. Aktarma organları, yol ve rüzgar sesleri ICE araçların kabin içerisinde ses verdiği noktalar.

RANC, tamamı elektrikli araçlar için geçerli değil. Zira EV’ler birkaç db pillerden gelen ses haricinde tamamen sessizdir. Bu sefer de bu durgun kabin ortamında yol ve rüzgar sesleri yoğun olarak duyulabilir. O yüzden Tesla’da mecburi olan durum karşısında araçlarında yeni yalıtım şekilleri bulmaya çalışıyordu. Hyundai’nin son kabin gürültü azaltma teknolojisi hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum