Yatırım yapmaya başla!

Hyundai Dünyanın İlk SSC-ML Kontrollü Cruise Kontrol Sistemini Yapıyor!

Hyundai, gelecekteki yüksek seviyeli otonom sürüşlerin temeli olacak bir gelişmiş seyir kontrol sistemi üzerine çalışıyor.
Hyundai Dünyanın İlk SSC-ML Kontrollü Cruise Kontrol Sistemini Yapıyor!

Hyundai, otomatik sürüş programlarına yeni ve bir o kadarda gelişmiş bir cruise kontrol sistemi üzerinde çalışıyor. Koreli dev, otomobil teknolojilerinde tek bir yönlü değil çok yönlü çalışıyor. Bir yandan günümüz araç yapıları üzerine sürekli model üretirken, derilerinin altındaki üstün teknolojileri de beklediğimizden daha hızlı ilerletiyor.

Koreli marka davranış/eğilimler açısından ele alınan bir alan taramasıyla öne çıkıyor. Araçlarda hayretle karşıladığımız şeyleri açıkçası Mercedes ve bazı Japon firmalardan beklerken, Koreli grubun bünyesine en iyileri katarak yaptıkları, takdire şayan. Gelin bu yeni araç özelliğine bakalım.

Bahsedilen Makine Öğrenimi Tabanlı Akıllı Seyir Kontrolü (SSC-ML) içerik olarak bir ilk. Yoksa temeli olan Cruise Control çok uzun zamandır araçlarda bulunmakta.

Bu sistem bir otomobilin trafikte nasıl davranması gerektiğini öğretiyor. Sistemin açılımı yaptığımızda zaten mantığı üzerine kopyalanmış. Teknoloji, gelecekteki Hyundai Group ürünlerinde uygulanması planlanan Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemi (ADAS) özelliğine yapay zekayı dahil ederek çalıştırılması.

Koreli gruptan Woongjun Jang, “Yeni SCC-ML, yarı-özerk özelliklerin uygulanabilirliğini çarpıcı bir şekilde artırmak için önceki ADAS teknolojisinin istihbaratını geliştiriyor. Hyundai Motor Group, otonom sürüş alanında sektöre öncülük etmek için yenilikçi AI teknolojilerindeki geliştirme çabalarına devam edecektir.” dedi.

Aslında bu otonom sürüşün sonraki dönemlerinin kullanılabilmesi için araçlarda olması gereken bir geliştirme. Akıllı seyir kontrolü, Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemi (ADAS) için bir temel oluşturuyor. Sürücü bir hızda gitmek istiyor ve adaptif cruise kontrol sizi istenilen seviyede tutmaya çalışıyor.

Al ve SSC ile birlikte çalıştırmaya olanak sağlayan sistem sayesinde sürücü ile araç arasında tekrarlanabilir bir bağ oluşturuluyor. Öndeki araçlarla olan otomatik algılamalar yapılabilir ancak bir sonraki ile yapılabiliyor mu? SSC ile tarama alanı genişletilerek, aracın sonrakiler için uzak durma, müdahale etme gibi sürücü davranışları yapay zekanın hafızasına aktarılıyor.

Sanırız rahatlıkla “Makine Öğrenmesi Teknolojisi” olmadan, böyle bir kişiselleştirilmiş hız kontrol sistemi oluşturmak imkansız olurdu. İnsan sürücüler duruma göre hızlanabilir, yavaşlayabilir, dönüş yapabilir kısaca farklı davranışlar sergiliyebilir. Tam olarak geliştirilen Akıllı Seyir Kontrolüne bu tip ani müdahale gerektiren sürüş tepkileri ezberletilecek.

İnsanlar şu anda normal olarak otonom sürüşe alışamadı ve güvensiz buluyorlar. Aslında bu teknolojinin aşırı vasat oluşundan değil, iç güdüsel olarak kontrolün bizden makinaya geçtiği için bir tereddüt yaşanması.

Sürüş düzeni bilgileri, sürücünün en son sürüş stilini yansıtan sensörler kullanılarak düzenli olarak güncelleniyor. SCC-ML‘nin güvenli olmayan sürüş düzenlerini öğrenecek ve kaçınacak şekilde programlandığı, böylece güvenilirliğini ve güvenliğini artırdığını da belirtmek önemlidir.

Otoyol Sürüş Yardımı (Hyundai’nin otomatik şerit değiştirme desteğine sahip yeni bir teknoloji) eklenmesiyle SCC-ML, Seviye 2.5 özerkliğine ulaşacak. Bizim düşüncemize göre bu gelecek seviye otonom 5 veya 6 veya 7’nin asıl temellerini oluşturacak. Yukarıda dediğimiz gibi Makine Öğrenimi olmadan bu tip güvenli özerk sürüşlerin olması mümkün değil. Hyundai gerçekten araç teknolojilerine ve bunu yaparken de insan sağlığına hassas olduğunu, her defasında bizlere gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum