Yatırım yapmaya başla!

Hyundai Binlerce Aracını Geri Çağırıyor!

Koreli dev otomobil üreticisi Hyundai'nin binlerce arabasında hatalı üretim tespit edildi. Çıkan hataların çoğunluğu SUV modellere ait. Bakalım, Hyundai'nin büyük geri çağırma operasyonu neden dolayı yapılmış!
Hyundai Binlerce Aracını Geri Çağırıyor!

Koreli firma Hyundai bugünlerde araçlarında çıkan hatalar yüzünden çalkalanıyor. Amerika’da tespit edilen bir hatadan dolayı bazı modellerin geri çağrılması gerektiği bildirildi. Özellikle son 10 yıla baktığımızda en sorunsuz dediğimiz firmalar bile hatalarından dolayı binlerce aracını geri toplatıyor. Bu hataların bazılarının boyutu ölümlü olurken, bazıları ise servislere gidilip kısa süreli işlemler gerektiriyor. Önemli olan hatanın büyüklüğü küçüklüğü değil, dev firmalar neden bu hataları yapıyorlar!

Mesela, Toyota gibi dünyada en az sorunlu araçlar üreten firma olmasına rağmen, Japon firma da binlerce aracını geri çağırtmak zorunda kalmıştı. Bunun başlıca nedeni bana göre artık kar oranları gerçekten firmaları kurtarmıyor, küresel krizler her noktadan araba üreticilerini etkiliyor. Bir de bunların üstüne skandallar eklendiğinde mali çöküntüler kaçınılmaz oluyor. En büyük örneği de biliyoruz ki VW’nin emisyon skandalıdır. Otomotiv sektörü neden bu şekli aldı? Şimdi de Hyundai tarafından hatalarla dolu üretimden dolayı içlerinde SUV modeller olmak üzere birçok aracını geri çağırıyor. Hyundai’de hangi hatalar görüldü? Hyundai hangi modellerini toplatıyor? Hepsi haberimizin detaylarında…

Hyundai Toplamda 600 Bin Aracını Geri Çağırıyor

Hyundai Toplamda 600 Bin Aracını Geri Çağırıyor Olay yine Amerika‘da koptu! Amerika’ya ihraç edilen veya orada üretimi yapılan 600 bin aracın üretim bantlarından hatalı olarak çıkarıldığı tespit edildi. Çıkan hataların aracın kaput kilidi ve elektronik park freninden olduğu söylendi. Kaput hatası, araçların kablolarının oksitlenmeleri ile kaput kilidi aktif olamamasından kaynaklanmış.

Bu ne demek oluyor ? Aracınızın kilitlenmeyen kaputu giderken kalkıp cama vurarak, ölümle sonuçlanan kazalar yaşatabilir! Neyse ki böyle bir şey olmadan fark edilmiş. Olay,  3 Hyundai Sant-Fe kullanıcısından gelen şikayet ile anlaşılmış.

Hyundai Hangi Modellerini Geri Çağırıyor?

Hyundai Hangi Modellerini Geri ÇağırıyorGelen bilgilere göre çoğunluğu SUV olmak üzere geri kalan kısmı büyük sedanlar oluşturuyor. Buna göre 437 bin adetlik kısmı Santa-Fe SUV, 150 bin adetlik kısım Sonata ve 10 bin 800’lük kısmını ise Genesis oluşturuyor. İkinci hata olan el freni; araçların elektronik olan park frenlerinin sürüş esnasında da aktif kaldığı, bundan dolayı balataların yanması olaylarına rastlandığı bildirildi.

Baktığımızda sorunlar küçük gözükse de, ölümlü veya yaranmalı bir kaza olmamasından dolayıdır. Gördüğümüz gibi en ufak ihmal ve araçların bantlardan sorunlu bir şekilde çıkartılması, Hyundai’ye maddi kayıp olarak da dönüşü olacaktır.

Hyundai’den gelen açıklamalara göre ilk toplatılma talepleri 30 Haziran’da başlıyor. Bana göre olayın temeli gelişen teknoloji ve bununla beraber takibi yapılamayan aksaklıklardır. Son günlerde çıkan Toyota, BMW ve Honda‘nın patent davaları Hyundai sorununun yanında gerçekten basit kaldı!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum