Yatırım yapmaya başla!

Hyundai’nin Yeni “ASC Şanzıman Teknolojisi” Vites Değişim Süresini %30 Kısaltıyor!

Hyundai, hibrit araçlarına geliştirdiği yeni Aktif Vites Değiştirme olan ASC'yi tanıttı!
Hyundai’nin Yeni “ASC Şanzıman Teknolojisi” Vites Değişim Süresini %30 Kısaltıyor!

Teknoloji geliştirme hızlarına yetişemediğimiz markaların başında Hyundai & Kia grubu gelir. En son T-GDi motorunda “CVVD” teknolojisini Sonata’da deneyeceğini söyleyen şirket, hibrit araçlar için farklı bir mantıkta çalışan şanzıman geliştirdiğini aktardı. Ana ve alt markalara da aktarılacağı söylenen yeni tip vitesin, değişim anlarında daha hızlı hareket ettiği aktarıldı.

Denilene göre Koreli mühendislerin ites oranlarında ayarlamalar dışında, bir izleme sisteminin koyulduğundan söz ettiler. En iyiyi yakalamak adına kurulacak hibrit şanzıman sistemi ile daha birçok noktada ilk olmaya adaylar. İşte detaylar;

Hyundai’nin melez araçlarına koyacağı vites sistemi, bir sensör ile izlenip, değişim süresi hesaplanacak.

Adına Aktif Vites Kontrolü (ASC) denilen şanzıman tipi, en başta değişim sürecini %30 oranında kısaltacak. Sürüş kalitesinin yükseleceğini iddia eden Hyundai, yakıt tasarrufunda da etkili olacağını aktardı.

Birinci Dünya Teknoloji olarak nitelendirilen ASC’nin vites değiştirmeyi saniyede 500 kez izleyecek. İzleme açılımında söylenen ise, “ “şanzıman dönme hızını daha hızlı vites değiştirme süreleri için tam olarak ayarlıyor” şeklinde.

ASC, hibritin elektrik motorunun, tipik olarak tork konvertörleri bulunmayan hibritlerde yavaş olan değişim sürelerini kısaltmak için Kontrol Ünitesine yeni bir yazılım uygulayarak vites değiştirme kontrolünü de elde etmesini sağlayacak.

Ayarlanacak motorun dönmesi hızına göre Hyundai hibrit araçlarının 500 milisaniye vites değiştirme sürelerini 300 milisaniyeye düşürerek, %30 oranında hızlandırılacak. Koreli markanın demesine göre, şanzıman daha hızlı işlem yapsa da oluşacak sarsıntıların daha az olacağını söyledi.

CVVD’de gibi şirket ilk ASC uygulamasını yeni nesil Sonata Hybrid‘de kullanacak gibi gözüküyor. Hyundai Motors Groups Başkan Yardımcısı, “Dünyanın ilk ASC teknolojisinin gelişimi, otomatik şanzımana hassas motor kontrolü içeren dikkat çekici bir yeniliktir. Bu yakıt tasarrufu değil aynı zamanda müşterilerimiz için daha eğlenceli bir sürüş deneyimi sağlayacak.” dedi.

Sürekli insanların şimdiki ve gelecekteki araç konforları için inanılmaz geliştirmeler yapan Koreli şirketi tebrik ediyoruz. İşe diğer bir taraftan baktığımızda, günümüzde araç parçalarının bilerek dayanıksız yapılmasına karşı, Hyundai, ASC’li şanzımanın değişim sırasında sürtünmeyi en aza indirip, daha sağlam olduğunu da altını çizerek vurguladı!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum