Yatırım yapmaya başla!

Hyundai 3Ç20’de Yaklaşık 300 Milyon Dolar Net Zarar Etti

Güney Koreli Hyundai Motor, bugün açıkladığı 3. çeyrek raporuna göre 297,72 milyon dolar net zarar bildirdi.
Hyundai 3Ç20’de Yaklaşık 300 Milyon Dolar Net Zarar Etti

Güney Koreli Hyundai Motor, bugün 2020 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal raporlarını açıkladı. Şirket, motor kalitesi sorunları ve geri çağırmaların maliyeti etkilediğini ve kazançların düştüğünü bildirdi. Buna göre; Temmuz-Eylül dönemi için net zarar açıklarken, piyasa tahminlerini büyük ölçüde kaçırmış oldu.

Kia Motors ile birleşerek dünyanın en büyük beşinci otomobil üreticisi olan Hyundai, 336 milyar won (297,72 milyon dolar) net zarar bildirdi.
Hyundai Motors 3Ç20 Finansal Sonuçları
Kaynak: Hyundai

Refinitiv tarafından yapılan anketten çıkan tahminler ise 1,2 trilyon won kâra işaret etmişti. Otomobil üreticisi, motor arızalarıyla ilgili masrafları karşılamak için 2,1 trilyon won değerinde bir para ayırdığını söyledi. Yıllarca süren kalite sorunları Hyundai ve Kia’ya yaklaşık 5 milyar dolara mal oldu. İkili ABD yetkilileri tarafından geri çağırma biçimleriyle ilgili bir incelemeye tabi tutuldu.

Hyundai’dan geçen açıklamada; “Üçüncü çeyrek sonuçları, şirket müşteri güvenliğini sağlamak ve kaliteyle ilgili giderlerde gelecekteki olası artışı karşılamak için önleyici tedbirler aldığından motorla ilgili provizyon giderlerini yansıtıyor,” ifadelerine yer verildi.

Şirketteki bir yönetici ise 2018 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana yaşanan kalite maliyet sorunları nedeniyle hissedarlardan ve yatırımcılardan içtenlikle özür dilediklerini söyledi.

Hyundai Motor hisseleri bugünkü işlemlere yatay başladıktan sonra %2,69 oranında yükselişle 171,500 wondan kapanış yaptılar.
Hyundai Hisseleri Rapor Sonrası Yüksek Kapanış
Grafik: Market Watch

Hisse senetleri haftaya 167.000 seviyesinden başladıktan sonra hafif dalgalı bir seyir izledi. Hisseler, raporlara aşırı tepki vermezken günün en düşük seviyesi 164.000 won ile kaydedildi. En yüksek seviye ise 174.000 won ile görüldü.

Hyundai hisselerinin 5 günlük getirisi %2,08 oranında pozitif bölgede bulunuyor. Yılbaşından bu yana getirisi %42,32 olurken, 1 yıllık %41,15 oranında pozitif getiri performansı kaydetti. Hisselerin yılbaşından bu yana performansı incelendiği zaman, yılın en yüksek seviyelerine yakın işlem gördüğü görülüyor.

Kia Motors hisseleri ise güne düşüşle başladıktan sonra %3,68 oranında artıda 47.950 wondan kapandı.
Kia Hisseleri Rapor Sonrası Yüksek Kapanış
Grafik: Market Watch

Kia hisseleri günün en yüksek seviyesini 48.350 won ile kaydederken, en düşük 45.400 wonu gördü. Hisselerin yılbaşından bu yana getiri performansı %8,24 iken, 1 yıllık getirisi %16,67 oranında pozitif bölgede yer alıyor.

Küresel Hisse ve Borsa Endekslerini Takip Etmek için Tıklayın

Üçüncü çeyrekte Hyundai’nin işletme zararı 314 milyar won olurken, kalite maliyetleri hariç rakam 1,8 trilyon won kâr işaret ediyor. Şirketin geliri yıllık bazda %2,3 artarken 27,6 trilyon wona ulaştı.

Analistler, Hyunda’nin ABD’de ve Hindistan gibi gelişmekte olan pazarlarda artan talebin desteğiyle çeyrekte kesin satışlar elde etmesi nedeniyle işletme kaybının beklendiği kadar derin olmadığını ifade ettiler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum