Yatırım yapmaya başla!

Hyundai, 2025 Yılı EV Araç Satış Hedefleri ve 3Ç2019 Kar Açıklaması!

Hyundai, birçok rakibinin aksine 2019 yılının üçüncü çeyreği yüksek karlarla kapattı.
Hyundai, 2025 Yılı EV Araç Satış Hedefleri ve 3Ç2019 Kar Açıklaması!

Hyundai büyük elektrikli araç planlarından söz etti. Yakın geçmişten günümüze inanılmaz bir ivmeyle gelen Koreli, Kia ile sağlanan güç ile birlikte neredeyse tüm otomotiv alanlarında kendini gösteriyor. Şimdiden şirketler oluşturdukları yeni araç imalat noktalarından yakın zamanda ne kadarlık bir üretim kapasitesiyle çalışacaklarının tahminlerini yapmaya başladılar.

Hyundai, 2025 yılına kadar yıllık EV araç satışlarında ciddiye alınması gereken rakamları telaffuz etti. Öyle ki şu anda bu sayıları hedefleyen çok bir firma bulunmamakta. Hibritin öncüsü Toyota da tamamı elektrikli araçlarını çıkardığı anda büyük bir Kore/Japon kapışmasını izleyeceğiz. İşte detaylar;

Hyundai, 2025 yılına kadar yılda 560.000 EV araç satmayı hedefliyor.

Koreli firmanın söylediği satış rakamı yarım milyondan fazla ki şu anda olmaz gibi gelse de yaptıkları yatırımlar aslında bunu doğruluyor. Şimdiki satışlarla karşılaştırıldığında 5 sene içerisinde 17 katlık bir fazla araç satışına denk geliyor.

Yeri gelmişken rakip firma hedeflerinden söz edelim. ID.3 ile tamamı elektrikli araç üretimine geçen VW, aynı zamanda hafif hibrit ve plug-in hibrit araçlar üretiyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Alman firma 22 milyon elektrikli araç üretip satmak istiyor.

Diğer bir rakip olan General Motors, 2025 yılı hedeflerine 1 milyon elektrikli araç satmayı koydu.

Eugene Securities & Investment’ın analisti Lee Jae-il, “Bu iddialı ve zor bir hedef değil. Hyundai hacimleri yeterince hızlı yükseltemezse, elektrikli otomobillerin maliyeti karlılığı arttıracaktır.” dedi.

Bazı sonuçlara bakıldığında Hyundai’nin aksettirdiği 560.000 rakamından daha fazla satacağını gösteriyor. İyi bir planlama ve pazar stratejileriyle bunun 1 milyon sınırına geçmesi mümkün olarak gözüküyor.

Koreli şirketin üçüncü çeyrek karı şaşırtıcı.

Son dönemlerde bazı firmalar adaptasyon ve araç satamama gibi olumsuz durumlarla mücadele etmekte. Renault üçüncü çeyrek sonuçları iyi gelmezken, Nissan da araç satışlarında geride kaldığı için fabrika kapatma gibi tasarruf seçeneklerini denemeye başladı.

Hyundai ise tam tersi olarak 2019 yılının üçüncü çeyreğinde, net karı %59 artarak 583 milyon dolara yükseldi. Analistler kar rakamının 600 milyon dolar olabileceğini düşünmüşler. Ulaşılamamasının nedenini ABD ve Kore’de hatalı motor üretimi sonrasında binlerce araca yapılan masraflar olarak gösteriliyor.

Hyundai, insanların bir anda en gözde araç yaptığı SUV modellere karşı çok iyi çalışması ve bunu pazarlarda iyi derecede uygulaması, özellikle ABD’de işe yarayarak çok satmasını sağladı. Ancak Çin ve Güney Kore‘de satışların biraz düştüğü söylendi.

Bu ülkelerde toplam parekende satışlarının 3Ç19’da %3 kadar düştüğü söylendi. Bu yılın son çeyreğinde Hyundai’nin bunu yükseltmesinin Genesis GV80 ve SUV alanında büyük hacimli Palisade ile mümkün olabileceği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum