Yatırım yapmaya başla!

Hurda Kağıttan Üretim ile 150 Milyon Dolarlık İthalatın Önlenmesi Hedefleniyor

19 yıllık aradan sonra yeniden faaliyete geçen SEKA Kağıt Fabrika’sında hurda kağıttan üretim ile 150 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilmesi amaçlanıyor.
Hurda Kağıttan Üretim ile 150 Milyon Dolarlık İthalatın Önlenmesi Hedefleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Balıkesir SEKA Fabrikası’nın 19 yıl aradan sonra yeniden hurda kağıttan üretime başladığını açıkladı. Fabrikaya özel teşebbüs yoluyla 140 milyon Euro’luk yatırım yapıldığını söyleyen Bakan Varank, bunun karşılığında kağıdımızı kendi ülkemizde üreteceğimizi belirtti.

SEKA Fabrika’sında hurda kağıdın dönüştürülmesi ile 150 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, eski SEKA Kağıt Fabrikası’nı sıfırdan inşa ederek üretime başlandığını ve 19 yıl sonra yeniden kağıt üretimi yapacağını açıkladı. Tesiste hurda kağıttan, kağıt üretimi yapılacak. Günlük 1200 ton hurda kağıttan, 1000 ton yeni kağıt üretebilen tesisin ülke ekonomisine katkı sağlaması bekleniyor.

Bu projenin önderliğinde yeni kağıt fabrikalarının da önünün açılmasını istediklerini söyleyen Bakan Varank, Türkiye’nin şu anda devam eden kağıt yatırımları olduğunu aktardı. SEKA Kağıt Fabrikası yatırımcısının firmanın daha önce özelleştirmeyle atıl hale gelen eski makineleri üretime kazandırmak için de çalışmalara başladığını ekledi.

Kağıt alanında yerli üretimi artırarak, cari açıktaki kaleminin azaltılması hedefleniyor.

Mustafa Varank, özel sektör aracılığıyla kağıt üretimini artırmayı ve cari açıktaki payını azaltmayı istediklerini anlattı. Kağıtta yerli üretim konusunda başarılı olacaklarını, bunun aynı zamanda sıfır atık projesiyle de ilişkili olduğunu ve daha önce heba edilen atıkların değerlendirileceğini açıkladı. Atık toplama işini geliştirerek, ülkemizdeki hurda kağıtların toplanıp, yabancı hurdaya gerek kalmadan, sıfır atık projesi ile yeni kağıt üretimi yapılacağını anlattı.

Hayata geçirilecek projenin ekonomiye katkısının büyük olacağını aktaran Varank, tesisin geri dönüşümden üretim yapacağının altını çizdi. SEK Kağıt Fabrikası’nın 2000 yılında faaliyetlerini sonlandırdığını, özelleştirme kapsamında Albayrak Holding’e geçen fabrikanın bir takım hukuki işlemler nedeniyle 10 yıldır faaliyete geçemediğini, yeniden çalışmaya başlaması ile de 2000 kişiye istihdam sağlanmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum