Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hulusi Akar’dan Suriye Mesajı: Kimse Karşımıza Çıkmasın!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Suriye’ye düzenlenecek olan operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Hulusi Akar’dan Suriye Mesajı: Kimse Karşımıza Çıkmasın!
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Suriye’ye düzenleneceği belirtilen operasyon hakkında konuştu. 40 yıldan beri terör ile mücadele veren milletimizi terör belasından kurtaracağını dile getirdi.

Bununla ilgili azimli, kararlı ve muktedir olduğunu söyleyen Akar, “Bu konuda kimse karşımıza çıkmasın, bize engel olmaya çalışmasın” ifadelerini kullandı. Tek hedefinin teröristler olduğunu söyledi. Akar, olası bir operasyonun zamanlamasına yönelik yeri ve zamanı geldiğinde gerekenin yapılacağını ekledi.

“Bizim Derdimiz Hudutlarımızın ve Vatandaşların Güvenliği”

Akar, Suriye’nin kuzeyine düzenlenecek olası bir operasyonla ilgili gelen sorular üzerine olabildiğince ilkeli, şeffaf, açık ve uluslararası hukuka uygun davranıldığını belirtti.

Önceliğin ülke sınırlarını ve vatandaşların güvenliğini korumak olduğunu dile getirdi. Akar, ülke ve vatandaşların güvenliğini tehlikeye atacak herhangi bir oluşuma izin verilmeyeceğine dair sözlerini yineledi.  Başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm sınır komşularımızın toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına saygılı olduğunu aktardı.

Tahıl Gemilerine Yönelik Çalışmalar Devam Ediyor

Hulusi Akar, konuşmasında Ukrayna’daki duruma da değindi. Rusya ve Ukrayna ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek “tahıl gemileri için güvenli koridor oluşturmada mayınlar nasıl temizlenecek, kim yapacak, koridor nasıl oluşturulacak” gibi teknik konulara ilişkin soruları cevapladı.

GCM Yatırım Banner

Tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından çıkışlarına yönelik çalışmalara ilişkin, sorunun bir an önce sonuçlanması için gayret gösterdiklerini açıkladı.

Türkiye’de görüşme takviminin oluşturulup oluşturulmayacağına ilişkin gelen sorulara net yanıt vermedi. Ukrayna ve Rusya’nın uzlaşma konusunda  karşılıklı olarak bir şeylerden emin olmak istediğini söyleyerek; “Biz de o güvenin temin edilmesi için çalışıyoruz” dedi.

“Daha ötesini de yapmaya hazırız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “30 kilometre derinliğinde güvenli bölge oluşturma kararımızın yeni bir safhasına geçiyoruz. Tel Rıfat ve Münbiç’i teröristlerden temizliyoruz.” açıklamalarının kendisine hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

”Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da ifade ettiği bize yönelik taciz, saldırı girişimleri bu iki bölgeden yoğunlaşmış durumda. Biz saldırı girişimlerine misliyle karşılık veriyoruz. Daha ötesi gerektiğinde de gerekeni yapmaya hazırız.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.