Yatırım yapmaya başla!

Hükümetin Yeni TCMB Başkanından Beklentileri Hangi Yönde?

Hükümetin Yeni TCMB Başkanından Beklentileri Hangi Yönde?

Yurt içi piyasalarda haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen konu, TCMB Başkanlık seçimiydi. Başarılı bir başkanlık dönemi geçiren Erdem Başçı’nın yeniden atanıp atanmayacağı ise merak konusuydu. Ancak ekonomistler yaptıkları değerlendirmelerde hükümetin faiz politikasıyla, Başçı’nın faiz politikalarının uyuşmadığını ve bu doğrultuda Başçı’nın yeniden atanmayacağını ifade etmişlerdi. Ekonomistler yanılmadılar ve TCMB Başkanlığına Murat Çetinkaya atandı. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise bugün kamuoyuna TCMB Başkanlık süreci ve ekonominin seyriyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ve ayrıntılar haberimizde;

“Türkiye’nin orta vadeli görünümü iyileşti”

Şimşek açıklamalarının ilk bölümünde ekonominin seyriyle ilgili olarak konuştu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Türkiye iki genel seçim atlatmış ve siyasi belirsizlik ortamı oluşmuştu. Şimşek yeni yılda yurt içinde siyasi belirsizlik probleminin azaldığını belirterek, kapsamlı bir reform çalışma gündeminin bulunduğunu söyledi. Yapısal reformların hayata geçirilmeye başlandığını belirten Şimşek, IMF’nin rakamları yukarı doğru revize ettiğini ve bunun oldukça önemli olduğunu belirtti. IMF’nin dünyaya ilişkin büyüme beklentilerini aşağı çekerken, Türkiye’ye ilişkin büyüme beklentilerini yukarı çekmesinin ardından, ülkenin orta vadeli görünümünün iyileştiğini ifade etti.

“En ufak tereddüdümüz yok!”

Şimşek açıklamalarının ikinci bölümünde TCMB Başkanlık atamasıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Merkez bankasındaki atamanın oldukça önemli olduğunu belirten Şimşek; merkez bankasının tıpkı geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de rasyonel bir zeminde, Türkiye’nin ihtiyaçlarını ve küresel konjoktürü dikkate alarak para politikasını oluşturacağını söyledi. Hükümetin beklentilerinin bu doğrultuda olduğunu belirten Şimşek, TCMB Başkanlık koltuğuna oturan herkesin kendi alanında uzman ve yetkin olduklarını dile getirdi. Hükümetin yeni Başkan Çetinkaya’dan beklentisinin Türkiye ekonomisinin para politikası ayağında rasyonel zemini koruması olduğunu belirten Şimşek, sürecin bu şekilde devam edeceğine inandıklarını ve en ufak bir tereddütlerinin bulunmadığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum