Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hükümete Yakın İsim Yazdı: Sabır Taşı Çatlamak Üzere

Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail-Filistin savaşındaki duruşunu yorumlayarak kendi öngörülerini kaleme aldı. Detaylar haberin içerisinde;
Hükümete Yakın İsim Yazdı: Sabır Taşı Çatlamak Üzere
HABER GİRİŞ

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail-Filistin savaşına ilişkin görüşlerini kaleme aldı. Hamas militanlarının 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik sürpriz saldırı düzenlediği gün Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) kongresi olduğunu söyleyen Selvi, Erdoğan’ın konuşmasında taraflara itidal tavsiye ettiğini belirtti.

Yazısında Erdoğan’ın söylemlerini, “Kalbi Filistin davasıyla atan AK Partilileri coşturacak bir konuşma yapmak yerine taraflara itidal tavsiye etti.” ifadeleriyle aktaran Selvi, Hamas’ın sivillere yönelik eylemlerini kınadığını ve İsrail’i sivil katliamı konusunda uyardığını bildirdi.

“İlkeli tavır budur. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Filistin’in sesi olmuş bir Erdoğan açısından çok değerli bir çizgiydi bu.” diyen Selvi, ateşkesin sağlanması ve savaşın sona ermesi için iki tarafın söz söyleyebilecek bir mesafede durmak gerektiğine işaret etti.

Türkiye’nin Hem İsrail Hem de Filistin ile Diyaloğu Var

Erdoğan’ın bunu sağladığına dikkat çekerek, Türkiye’nin hem Filistin’le hem de İsrail’le diyaloğu olan bir ülke olduğuna vurguda bulundu.

ABD ve Avrupa’nın İsrail’in yanında yer aldığını anımsatan Selvi, dünyada arabuluculuk rolünü oynayabilecek çok az sayıda ülke ve liderin olduğunu savundu.

GCM Yatırım Banner

Arabuluculuk yapabilecek kişilerin başında Erdoğan geldiğini dile getirerek, Erdoğan’ın “Türkiye olarak arabuluculuk ve adaletli hakemlik dahil üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.” diye çağrı yaptığını kaydetti.

Erdoğan İtidal İsterken ABD Yangına Körükle Gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başından bu yana itidalli hareket ettiğini paylaşan Selvi, İsrail ve Filistin’e itidal tavsiye ederken ABD’ye yangına körükle gitmemesini önerdiğinin altını çizdi.

Tek başına itidal talebinde bulunmasının yeterli olmadığına da işaret eden Selvi, itidal tavsiyesinin İsrail’in katliamlarına sessiz kalma noktasına doğru ilerlediğine dikkat çekti.

Gazze’deki sivil katliam karşısında tavır almak gerektiğini de savunan Selvi, “Görüyorsunuz savaş İsrail’in Gazze’de sivil katliamına dönüştü. Erdoğan’ın itidal çizgisi önemli ama bunu ne kadar sürdürebilir bilemiyorum. Çünkü sabır taşı çatlamak üzere.” dedi.

İsrail Gerçek Kodlarına Geri Döndü

İsrail’in Filistinlilere karşı hep devlet terörü uyguladığını ileri sürerek, bu sebeple İsrail’in terörist devlet damgasını yediğini öne sürdü.

Bir süredir İsrail’in bu yönünün unutulduğunu, normalleşme sürecinin başladığını söyledi. İsrail’in Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile kurduğu ilişkinin bunun kanıtı olduğunu belirtti. Ancak Gazze’ye saldırılarla birlikte İsrail’in gerçek kodlarına döndüğüne işaret etti.

Tüm bu sebeplerle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da, “İsrail devlet gibi değil örgüt gibi davranırsa, sonunda örgüt gibi muamele görmeye başlayacağını unutmamalıdır.” diye uyardığının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.