Yatırım yapmaya başla!

Hükümet Thomas Cook’un Batmasında Yöneticilerin Payı Olup Olmadığına Yönelik Soruşturma Başlatıyor!

İngiltere hükümeti bugün Thomas Cook yöneticilerine yönelik soruşturma başlatma kararı alarak şirketin batmasında rol oynayan ana nedeni ortaya çıkarmaya yöneldi.
Hükümet Thomas Cook’un Batmasında Yöneticilerin Payı Olup Olmadığına Yönelik Soruşturma Başlatıyor!

Dün iflas eden dev İngiliz şirket Thomas Cook bu haberin ardından yaşanan gelişmelerle gündemin en önemli maddesi olmayı başardı. Özellikle sektör açısından birçok olumsuzluk doğuran iflas olayı İngiltere hükümeti tarafından gelen soruşturma talebiyle yeni bir boyuta vardı.

178 yıllık geçmişe sahip olup ülkenin en ünlü seyahat-tur şirketlerinin başında gelen firmanın batmasına sebep olan asıl nedeni ortaya çıkarmaya koyulan hükümet, Thomas Cook Plc yönetiminin bu işte ne kadar payı olup olmadığını araştırmaya yöneldi.

Turizm sektörünü oldukça etkileyen bu iflas haberiyle yüzlerce müşteri ortada kalırken, firma bünyesinde görevli çok sayıda personel de işinden olmuştu.

Yüzlerce Müşteri Ortada Kaldıİngiltere’de İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanı Andrea Leadsome, aklını karıştıran sorulara cevap bulmak amacıyla Tasfiye Hizmetleri’nden Thomas Cook yöneticilerinin sorumluluğu ve aldıkları kararların bankalar ya da emeklilik planlarında bir hasara yol açıp açmadığının araştırılmasını talep etti.

Bu kapsamda ülke hükümeti şirketin batmasında rol oynayan sebebi ortaya çıkarmak için soruşturma başlattı, aynı zamanda şirketin kurtarılmasına yönelik fikri reddetti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson şirketin “ahlaki tehlike” içerdiği fikrine sahip olduğu için hükümetin aldığı bu karara destek çıktı.

İngiliz hükümeti, Thomas Cook’un yöneticilerine ilişkin gerçekleştirilen bonus ödemeler konusunda endişeli görünüyor.

İngiliz Hükümeti EndişeliDünyaca ünlü seyahat şirketinin iflasının ardından müşteriler, sektör ve çalışanlar hasar gördü. İngiltere’de 9000 kişi işsiz kaldı. Bununla birlikte Almanya ve İskandinavya’daki 12 bin kişinin de işi riske girdi. 150 bin civarında turist bulunduğu yerde mahsur kalırken, çok sayıda turistin tatil planlarının iptal olması sektörü negatif etkileyecek.

İflasın ardından dün konuşan Thomas Cook’un en büyük ikinci ortağı Neşet Koçkar, batmaya sebebiyet verecek kadar kötü bir yönetim yapıldığından bihaber olduğunu dile getirmişti. Borçların kısa süre içinde arttığına dikkat çeken Koçkar, finansal krizlerin uzun süredir farkında olunduğunu açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum