Yatırım yapmaya başla!

Hükümetten Piyasanın Durumunun S-400’e Bağlanmasıyla İlgili Açıklama Geldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ABD ile gerilime neden olduğu iddia edilen S-400 konusunun piyasanın bugünkü durumuyla da gelecek günlerdeki haliyle de alakası olmadığını vurguladı.
Hükümetten Piyasanın Durumunun S-400’e Bağlanmasıyla İlgili Açıklama Geldi

Merkez Bankası’nın faiz oranlarında değişiklik yapmamasına rağmen doların 5,45 civarında seyretmesi piyasayı tedirgin ederken, bazı ekonomistler bu durumu ABD ile S-400 füze savunma sistemi konusunda yaşanan gerilime bağladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise bu söylentilere yanıt niteliğinde açıklamalarda bulundu. Fuat Oktay; “Piyasanın bugünkü ve gelecekteki durumuyla S-400’ün bir alakası yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, S-400 alımı konusunda Türkiye’nin herhangi bir inatlaşma durumunun olmadığını belirtti.

Şartların uygun olması durumunda Patriot da alınabileceğini ifade eden Oktay, S-400’de ilk teslimatı Temmuz ayında almayı planladıklarını söyledi. Eğer bir konuda imza atılmışsa gereğinin yapılacağını, Türkiye’nin inatlaşması gibi bir durumun söz konusu olmadığını aktardı. Piyasanın S-400 ile bir alakası olmadığını ifade eden Oktay, teröristlerin varlığına ve Türkiye’ye tehdit oluşturmasına izin vermeyeceklerini ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün yaptığı konuşmasında S-400 konusuna değindi.

Bu konuda işin bittiğini, imzaların atıldığını ve artık konuşmanın bir manası olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kredi şartlarından ortak üretime kadar tüm şartların konuşulduğunu dile getirdi. Obama döneminde bu işin halledilemediğini, Trump döneminde de halen olumlu şeyler çıkmadığını söyleyen Erdoğan, Rusya ile anlaşmanın sağlandığını belirtti.

S-400 ile ilgili bütün maliyet hesaplarının yapıldığını, 400 kilometre menzili ve 30 kilometre irtifası olduğunu anlattı. Aynı anda 36 hatta çift batarya olarak 72 hedefe bağlanabildiğini, bu gibi özellikleri taşıyan modern savunma sistemlerine ihtiyacımız olduğunu sözlerine ekledi.

Fuat Oktay konuşmasında dış ticaret açığındaki azalmaya da değindi.

Ocak ve Şubat aylarında dış ticaret açığının aşağı yönde hareket ettiğini ve hedeflerimize doğru ilerlediğimizi söyleyen Oktay, 31 Mart seçimlerinden sonra Türkiye’yi çok daha güzel günlerin beklediğini dile getirdi. İki ay içerisinde tüm illerde elektrik, su ve doğal gaz abonelikleri ile iptal işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılacağını söyleyerek teknolojilerin üretilmesi konusunda Türkiye’yi çok güzel günlerin beklediğini ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum