Paylaşım

Hükümetten İkinci El Otomobil ve Konut Satışı İçin Ses Getirecek Düzenleme!


 

Hükümet milyonlarca vatandaşın hayatını doğrudan etkileyecek bir düzenlemeye hazırlanıyor. İkinci elde en sık yapılan araç ve konut satışlarında vatandaşa büyük rahatlıklar sağlayacak düzenleme Başbakanlık’a sunuldu. Detaylar haberimizde…

Hükümet ikinci el piyasasında yankı uyandıracak düzenlemelere gidiyor. Galeri ve emlak sektörünü doğrudan etkileyecek düzenlemenin vatandaşa büyük kolaylıklar sağlayacağı belirtiliyor. Yapılan düzenleme ile ikinci el araç satımında vatandaş, 10 bin kilometre garantisi isteyebilecek. Kiralama ve satış için komisyon oranlarına standartlar getirilirken, emlakçılık ve galericilik yapanlar için çeşitli şartlar getiriliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, hazırlanan reform paketi ile ikinci el piyasasına düzen getirmek istediklerini belirtti.
Yapılan düzenleme ile ikinci el satışlarında emlakçıların ve galericilerin sorumluluğunda artışlar meydana geliyor. Kiralama ve komisyon oranlarında önemli düzenlemeler yapılırken, sözleşmelerin netleştirileceği belirtiliyor. Ayrıca ikinci elin ticaretini yapanlar için elektronik ortama kayıt zorunluluğu da düzenlemede yer alan maddeler arasında.

Bakan Tüfenkçi açıklamasında taşınmaz ticareti bilgi sistemi oluşturacaklarını belirtti. Ticaretin tamamı elektronik ortamda izlenebilecek ve bilgi verme yükümlülüğü olacağını belirtti.
Düzenlemelerle beraber ikinci el otomobil ve konut satışlarında garanti ve ekspertiz dönemi başlıyor. Satışı yapan galerici ve emlakçılar daha fazla sorumluluk alacak ve komisyon oranları netleştirilecek. Her isteyenin emlakçılık ve galericilik yapamayacağı düzenlemenin dikkat çeken maddelerinden biri olarak görülüyor. Konutların satışı esnasında binanın imarı, zemin etüdü ve yaşı olmak üzere tüm bilgileri çıkarılacak. Ayrıca yapılan düzenleme ile ikinci el otomobil ve konutun elektronik ortamdan satın alınabilmesi mümkün oluyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın