Yatırım yapmaya başla!

Hükümetin Garanti Alım Güncellemesi Reaksiyonunda ODAS, Kayıp Veren ASELS ve TUPRS

Hükümetin yeni düzenlemesi ile bu gelişme ışığında ilgili hisse senedi ODAS incelemesi, kazanımlarını iade eden ASELS ve gevşeme sinyalleri gösteren TUPRS ile PGUS.
Hükümetin Garanti Alım Güncellemesi Reaksiyonunda ODAS, Kayıp Veren ASELS ve TUPRS

2018 yılında hükümetin getirdiği yeni düzenlemenin ilgili şirketler üzerine olumlu yansıması bekleniyordu. Operasyonel faaliyetlerde görülecek pozitif hareketler de şirket hisse senetlerine yansımakta. Geçtiğimiz yılki uygulamaya göre yerli kömürle çalışan elektrik santrallerine dair elektrik alım garanti fiyatı belirlenmişti. Garantili alı fiyatlarının cinsi TL olarak belirtilirken 7 yıl süre zarfı içerisinde 3 aylık periyotlarda ÜFE ve TÜFE değişimlerine rölatif fiyat artırılmasına karar verildiği duyurulmuştu.

İlgili şirketlerden akla gelen ODAŞ Elektrik Üretim Sanayi A.Ş. hisse senedi ODAS tarafında analistler bazlı fiyat güncellemeleri dikkat çekmekte. Garantili alım fiyatları ve uygulamanın getirdiği pozitif sinerji doğrultusunda ODAS’ın hedef fiyatı 2,07 TL’den 2,75 TL’ye güncellendiği duyuruldu. Hisse senedine baktığımızda ise %1.43 prim ile 2,13 TL/p’den fiyatlama görülürken. Yıllık bazda 5,68’deki tepe noktası ve 1,34’teki dip noktası ile aylık bazdaki değişim %47.47 artış olarak gözlendi.

Dalgalanması ile Kazanımları Yine İade Eden ASELS

Dalgasında Kazanımlarını Döken HisseASELS kayıplar serisini geçtiğimiz hafta bozarak 26,58 TL seviyesine tırmanmıştı. Bu tırmanış sürecinde THYAO ile eş bir tavırda hareket eden hisse senedi, yine geri çekilmesini THYAO ile paralel gerçekleştirmekte. Geçtiğimiz aylarda KAP’ta duyurduğu iş alım sözleşmelerinin kağıda pozitif yansıması beklenirken, bir reaksiyon görülememişti. Geçen haftaki primlenme de bu hareketin kaynağını rötarlı reaksiyon olarak önümüze çıkarmıştı ancak kağıt kazanımlarını koruyamadı ve bugün 23,90 seviyesinde hareket ediyor.

ASELS PP (denge) noktasını 24,07 seviyesinde belirtmekte. Hisse senedindeki aşağı yönlü hareketin 23,60 noktasındaki ilk olası destek ve 23,30’daki ikinci destek ile karşılaşma ihtimali yakından takip edilebilir. Diğer tarafta bugün değer kazanımına yakın duran sinyallere göre 24,40 ve 24,85 seviyelerinde de yorumlanabilecek direnç bölgeleri öne çıkabilir.

TUPRS ve PGSUS Hareketleri

Değerlenen Hisse Senelerindeki GevşemeDünkü geri çekilmesini düzeltme olarak öne çıkaran TUPRS kazancın ardından bugün yine negatife işaret etmekte. 138,50 TL civarına çekilmesi ile yatırımcısına al fırsatı başlığında bir figür sergileyen hisse senedi dün 140,0 TL’den günü kapatarak pay başına yaklaşık 1,50 TL getiri sağlamıştı. Bugünkü açılış itibarıyla günlük bazda tepe noktasını 140,90 TL’den kaydeden hisse geri salınarak %0.36 kayıp vererek 139,50 TL’den işlem almakta.

30 günlük hareketinde %36.15 değer kazanımı gösteren PGSUS aylık bazda 30,98 TL/p tepesine ulaştı. Düşüğünde 21,52 TL’den izlenen hisse senedi bugün negatif bir ayrışma işareti vermekte. Yatay seyrini eksi yöndeki iniş çıkışları ile öne çıkaran kağıt için olası direnç seviyeleri 30,15 ve 30,80 noktalarında ele alınabileceği gibi aşağı yönde ağırlaşacak harekette ise yorumlanan 29,10 ile 28,65 seviyelerinde olası desteklerde takip edilebilir. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum