Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hububatçılar Yurt Dışında İzlenen Türk Dizilerine Odaklandı

Hububat sektörü, dünya pazarında elde ettiği başarıyı kaybetmemek için her türlü yolu deniyor. Sektöre dair son gelişmeler haberimizde...
Hububatçılar Yurt Dışında İzlenen Türk Dizilerine Odaklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, sektörün ihracat konusunda geldiği güncel duruma dair açıklama yaptı.  Hububat sektörünün yıl sonu ihracat hedefinin 13 milyar dolar olduğunu hatırlatan Taycı, buna çok rahat bir şekilde ulaşılacağını söyledi.

Yılın ilk dokuz ayında sektörün toplam ihracatının 8 milyar doları, İHBİR’in ihracatının ise 2 milyar doları geçtiğini belirtti.

Sadece Eylül ayında 1 milyar 12 milyon dolarlık ihracat yapıldığını söyleyen Taycı, Ocak-Eylül döneminde yıllık yüzde 28,9 artışla 8 milyar 254 milyon doların gerçekleştirildiğini bildirdi.

Türk ürünlerinin dünyanın farklı yerlerine ulaşmaya devam ettiğini belirten Taycı, bunda Türkiye’nin jeopolitik avantajı ile birlikte kaliteli ve uygun maliyetli üretiminin etkisi olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye Elde Ettiği Fırsatları Yitirmemeli

İhracatçıların fuarlara katılması, sektörel ziyaretler yapması ve satın alma görüşmelerini düzenli olarak gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Pandemi sonrası Türkiye’nin hububat alanında fırsat elde ettiğini, bu pazarlarda elde edilen başarıyı düşürmemek için her türlü faaliyetlere devam edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yurt dışında en çok izlenen Türk dizilerine konsantre olduklarını belirten Taycı, bu dizilerde Anadolu’nun kendine has lezzetleri olan baklava, lokum, helva gibi ürünleri öne çıkarmak için senaristlerle görüştüklerini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.