Yatırım yapmaya başla!

Huawei ve ZTE’ye ABD’den Bir Kötü Haber Daha Geldi

Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve ZTE’nin ürettiği ürünlerin ABD tarafından alımı yasaklandı.
Huawei ve ZTE’ye ABD’den Bir Kötü Haber Daha Geldi

Son yılların en çok konuşulan olaylarının başında ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları geliyor. İki ülke arasında karşılıklı ekonomik ve teknolojik yaptırımlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Çin’in önde gelen teknoloji devleri Huawei ve ZTE ise ABD hükümetinin ilk hedefindeki şirketler oluyor.

Bilindiği üzere Huawei bir süredir ABD yaptırımlarının gölgesinde faaliyet gösteriyor. Google, Microsoft, Qualcomm gibi şirketler belirli ürünlerle sınırlı olmak kaydıyla Huawei ile ticaret yapıyor. Geçtiğimiz günlerde ticaret yapılması için olması gereken lisans 3 ay daha uzatıldı. Huawei ve ZTE’ye ABD hükümeti tarafından her fırsatta Çin hükümeti lehine casusluk faaliyeti yaptıklarına yönelik suçlamalar yapılıyor.

Çinli şirketler ise bu suçlamaları her fırsatta reddetmeye devam ediyor. Bu gelişmeler ışığında ABD yönetimi yeni bir karar daha aldı. Federal Haberleşme Komisyonu, Huawei ve ZTE’ye ait ekipmanların alımlarına dair finansmanın kesildiğini duyurdu.

Huawei ve ZTE’ye Ekipman Yasağı

Huawei ve ZTE’ye Ekipman Yasağı

Geçtiğimiz günlerde ABD Adalet Bakanı William Barr Federal Haberleşme Komisyonu’na bir mektup yazmış ve Huawei ve ZTE’yi hedef gösteren açıklamalarda bulunmuştu. Mektupta ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlar hatırlatılırken, Huawei’nin bu yasağı deldiği ZTE’nin ise ABD’den aldığı ürünleri İran ve Kuzey Kore’ye sattığı iddia edilmişti. Yazılan mektup Federal Haberleşme Komisyonu tarafından değerlendirmeye alındı ve Çinli teknoloji devlerine ait ekipmanların alımı yasaklanmış oldu.

Böylelikle Huawei ve ZTE’ye ait ürün alımında ABD hükümeti tarafından devlet finansmanı kesildi. Kararın oylama ile alındığı ile belirlenirken, gerekçe olarak güvenlik tehdidi gösterildi. Bugüne kadar ilgili şirketlerden çok sayıda ekipman alımı yapıldığı biliniyor. Komisyon bununla ilgili de değerlendirme yapıyor ve halihazırda bulunan ürünlerin elden çıkarılıp çıkarılmayacağını önümüzdeki günlerde belirleyecek.

Alınan karar sonrası ABD’deki küçük ölçekli teknoloji şirketlerin bu durumdan daha fazla etkileneceği belirtiliyor. Büyük şirketlerin Huawei ve ZTE ürünlerini zaten kullanmadığı belirtilirken yaptırımlardan etkilenmeyeceklerini ifade ediliyor.

Huawei’den Açıklama Geldi

Huawei’den Açıklama Geldi

Alınan yasaklama kararından sonra Huawei’den kısa sürede açıklama geldi. Çinli teknoloji devi ürün alımının yasaklanmasını ‘yasa dışı’ olarak değerlendirdi. Huawei alınan bu kararla ilgili kurumların elinde somut bir delil olmadığını belirtiyor. ZTE ise henüz bu konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil.

ABD’de kullanıcı sayısı 100 binin altında operatörlerin temsilcisi olan The Rural Wireless Association daha önce bünyesinde bulunan şirketlerin yüzde 25’inin Huawei ve ZTE ekipmanları kullandığını belirtmişti. Yapılacak olan değişiklikler ile bu şirketlerin 1 milyar dolar harcama yapması gerekiyor. Bu şirketlerin küçük olması nedeniyle yaptırımlardan fazlasıyla etkilenmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum