Yatırım yapmaya başla!

Huawei ve ZTE 2019’da ABD’de Tamamen Yasaklanabilir

ABD ile Çin arasında gittikçe tırmanan gerilim sonrası Huawei ve ZTE’nin 2019 yılında ülkede satışlarının tamamen yasaklanacağı belirtildi.
Huawei ve ZTE 2019’da ABD’de Tamamen Yasaklanabilir

Bilindiği üzere son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimler, dünya gündemini oldukça meşgul ediyor. Bu gerilimlerden payını alan şirketlerin başında ise Çinli Huawei ve ZTE geliyor. ABD bu markaların ürünlerini güvenli bulmuyor ve Çin hükümeti adına siber casusluk faaliyeti yürütmekle suçluyor.

Geçtiğimiz aylarda Trump, hükümet çalışanlarına Huawei ve ZTE kullanımını yasaklamıştı. ABD’nin bu tutumu dünya genelinde de kısa sürede yayılmış ve Huawei pek çok ülkede çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalmıştı. Ancak öyle görünüyor ki ABD’nin Çinli teknoloji devlerine karşı sert tutumu artarak devam edecek.

Huawei ve ZTE ABD’de Yasaklanabilir

Huawei ve ZTE ABD’de Yasaklanabilir

Beyaz Saray, iki şirketinde ülkenin ulusal güvenliği açısından tehlikeli olduğunu belirtiyor. Son olarak Reuters’ta yer alan bir habere göre, ABD Başkanı Donald Trump, 2019’un Ocak ayı içerisinde Huawei ve ZTE’ye karşı yeni bir yaptırıma hazırlanıyor. Haberde Ticaret Bakanlığı tarafından ulusal tehdit unsuru olarak tanımlanan Huawei ve ZTE cihazlarının ülke genelinde yasaklanabileceği belirtildi.

Aslında raporda ZTE ve Huawei’nin doğrudan adı geçmiyor. Ancak ABD’nin bu iki şirketi tehdit unsuru olarak algıladığı için, cihazların ülkede yasaklanmasına kesin gözüyle bakılıyor. ABD’de yürürlükte olan yasalar, ülkeyi tehdit eden bir durum söz konusu olduğunda, hükümetin ticareti yeniden düzenlemesine imkan tanıyor. Bu durum Trump’ın elini oldukça güçlendiriyor.

Çinli Şirketler Sessizliğini Koruyor

Çinli Şirketler Sessizliğini Koruyor

Basında yer alan haberlerle ilgili henüz Çinli teknoloji devleri Huawei ve ZTE’den herhangi bir açıklama gelmiş değil. ABD cephesinden konuyla ilgili resmi bir gelişme olmadığı için iki şirket te sessizliğini koruyor. Daha önce şirketin yönetim kurulu başkanlarından Eric Xu, söz konusu yasaklara yönelik şu açıklamalara yer vermişti.

Eric Xu açıklamasında “5G teknolojileri alanındaki rekabeti yok ederseniz telekom şirketleri bu teknoloji için gerekli ekipmanlarını alarak servisi dağıtmak için daha fazla para harcamak zorunda kalır. Elbette kullanıcılar da 5G servislerinden yararlanabilmek için daha yüksek faturaları ödemek zorunda bırakılır.” ifadelerine yer vermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum