Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Patronu Zhengfei, ABD Yaptırımlarını Eleştirmeye Devam Ediyor

Huawei kurucusu Ren Zhengfei, ABD baskısına yönelik tepkisini bir kez daha dile getirdi.
Huawei’nin Patronu Zhengfei, ABD Yaptırımlarını Eleştirmeye Devam Ediyor

ABD ile Çin arasında artan ticari ve politik gerilimin etkisini en çok gösterdiği şirketlerden birisi Huawei oldu. Çinli teknoloji devi son yıllarda akıllı telefon ve telekomünikasyon pazarındaki yükselişi ile dikkat çekmeye başladı. Şirket Samsung’dan sonra akıllı telefon pazarındaki en güçlü üretici konumunda. Ancak geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei’ye yönelik ABD yaptırımları katı bir şekilde uygulanıyor. Ambargo nedeniyle ABD’li şirketerin Huawei ile ticareti kısıtlanıyor.

Ticaret yapmak isteyen şirketlerin ABD yönetiminden lisans almaları gerekiyor. Huawei’ye yönelik yaptırımlar hem yazılım hem de donanım tarafında uygulanıyor. ABD hükümeti Huawei’nin Çin hükümeti için casusluk yaptığını iddia ediyor ve şirketin ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu belirtiyor.

Huawei yetkilileri ise her fırsatta bu iddiaları reddediyor ve casusluk iddiasına dair somut bir kanıt olmadığını vurguluyor. Çinli şirketin kurucusu Ren Zhengfei daha önce bu konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Ünlü isim son yaptığı açıklama ile yeniden gündeme geldi.

Zhengfei, ABD’yi Hedef Aldı

Zhengfei, ABD’yi Hedef Aldı

Hatırlanacağı üzere Huawei bünyesi altındaki teknoloji şirketi Honor’u geçtiğimiz günlerde sattığını resmen duyurmuştu. Şirketin bu kararı almasında başlıca sebep artan ABD yaptırımları oldu. Çinli teknoloji devinin kurucusu Ren Zhengfei, bazı ABD’li bürokratların kendilerini tamamen öldürmek istediğini söyledi ve Honor’un da kendilerine rakip olmasını istediğini belirtti.

Yazılım ve donanım tarafında uzun zamandır ABD baskısı olduğunu vurgulayan Zhengfei, “Huawei’ye yönelik üst üste gelen ABD yaptırımları nihayet anlamamızı sağladı, bazı Amerikalı politikacılar bizi düzeltmek değil, öldürmek istiyorlar.” diye konuştu.

Huawei Yaptırımlar Sonrası Kendi İçine Döndü

Huawei Yaptırımlar Sonrası Kendi İçine Döndü

Artan baskılar nedeniyle Huawei kendi ekosistemini geliştirme çalışmalarına hız vermişti. Şirketin yeni nesil telefonlarda yaptırımlardan dolayı Google servisleri kullanılamıyor. Google yaptırımları nedeniyle küresel pazarda Huawei’nin satışlarının olumsuz etkilendiği biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Google’ın Kirin işlemcisi kullanan telefonları da engellemeye başladığı ortaya çıkmıştı.

Huawei ise HMS ve App Gallery hizmetini geliştirerek Google uygulamalarının alternatiflerini oluşturuyor. Ayrıca Android’e karşı HarmonyOS işletim sisteminin yeni sürümü geçtiğimiz günlerde tanıtılmıştı. Huawei bugüne kadar HarmonyOS’u akıllı televizyon ve akıllı saat gibi ürünlerde kullanmıştı. Ancak bir mobil cihazda bu sisteme yer vermemişti. Aralık ayından itibaren HarmonyOS’un geliştirici betasının sunulması planlanıyor.

ABD yaptırımları Donald Trump’ın başkanlığında gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde ülkede seçimler yapıldı ve yeni başkan Joe Biden olacak. Beyaz Saray’daki koltuk değişimi ile beraber ABD ve Çin arasındaki ilişkilerin nasıl şekilleneceği merak ediliyor. Bu durum Huawei’ye yönelik yaptırımların da belirleyicisi olacaktır.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum