Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Huawei Yonga Üretimi için Kendi Kaynaklarını Kullanmayı Planlıyor

TSMC ile yol ayrımına gelen Huawei, yonga üretimi için kendi kaynaklarını kullanacak.
Huawei Yonga Üretimi için Kendi Kaynaklarını Kullanmayı Planlıyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticileri arasında yer alıyor. Son yıllarda piyasaya çıkan birbirinden iddialı modeller ile adından söz ettiren şirket, pazardaki yüksek payıyla dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan pazar araştırmaları Huawei’nin yılın ilk yarısı itibarıyla en çok akıllı telefon satan üreticisi olduğunu ortaya koyumuştu. Bilindiği üzere teknoloji devi geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına rağmen faaliyetlerini sürdürüyor.

Washington yönetimi Huawei’nin ürün ve servisleri aracılığı ile Çin hükümeti için casusluk faaliyetlerinde bulunduğunu iddia ediyor. Bu nedenle ülkedeki şirketlerin Huawei ile ticaret yapması yasaklanmış durumda. ABD yönetimi bununla da yetinmedi ve kendi teknolojisini kullanan TSMC ile Huawei arasındaki ticareti kesecek düzenlemeler yaptı.

Huawei’nin yeni nesil amiral gemilerinde TSMC tarafından üretilen Kirin yongaları kullanılıyor. Yaptırım kararları nedeniyle beklenen Mate 40 serisi ile bu işlemciler son kez üretilmiş olacak. Geçtiğimiz günlerde Qualcomm’un da Huawei ile yonga ticareti yapmak için harekete geçtiği iddia edilmişti. Çinli kaynaklardan gelen bilgiler Huawei’nin yonga üretimini kendisinin yapma hazırlığında olduğunu belirtiyor.

Huawei Yarı İletken Üretimine Hazırlanıyor

Huawei Yarı İletken Üretimine Hazırlanıyor

Çinli şirket aleyhine uygulanan yaptırımlar sonrası Huawei’nin nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Bilindiği üzere Google uygulamaları yeni nesil telefonlarda kullanılamıyor. YouTube, Play Store, Gmail gibi pek çok popüler servis bu telefonlarda yer almıyor. Huawei ise AppGallery öncülüğünde kendi ekosistemini kurma çalışmalarını sürdürüyor. Bu stratejinin bir benzerinin yonga üretiminde de izlenmesi bekleniyor.

Çin merkezli kaynaklardan gelen bilgilere göre teknoloji devi yarı iletken üretimini kendisi gerçekleştirecek. Huawei’nin bunun için ülkedeki bazı üreticiler ile iş birliği yaptığı belirtiliyor. Huawei’nin ilk etapta bu iş birliği ile 45 nm mimarisinde yongalar üreteceği iddia ediliyor. Daha sonraki dönemde ise 28 nm üretim teknolojisine sahip yarı iletkenlerin geliştirileceği söyleniyor. Huawei’nin orta ve uzun vadeli planında bu süreci 7 nm’ye kadar getirmek istediği belirtiliyor.

Bu plana da TaiShan Projesi adı veriliyor. Huawei’nin yarı iletken üretimine girecek olması sektörde de yeni bir rekabetin başlayacağı anlamına geliyor. Ancak Samsung ve TSMC’nin 3 nm mimarisi üzerinde çalıştığı biliniyor. Dolayısıyla Huawei’nin yarı iletken üretiminde bu devlerle rekabet etmesi kolay olmayacaktır. Çinli şirketi bu alanda uzun bir Ar-Ge sürecinin beklediği söyleniyor.

Kısa vadede Huawei’nin piyasaya süreceği telefonlarda MediaTek imzalı işlemcilerin kullanılması bekleniyor. Bu işlemcilerin Huawei’nin yeni amiral gemilerinde nasıl bir performans sunacağı merak ediliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum