Yatırım yapmaya başla!

Huawei Yöneticisi Hızlı Şarj Teknolojileri ile Rakiplerine Meydan Okudu

Huawei CEO’su Richard Yu, şu an için 200W hızlı şarj teknolojisine sahip olduklarını söyledi.
Huawei Yöneticisi Hızlı Şarj Teknolojileri ile Rakiplerine Meydan Okudu

Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, telekomünikasyon ve akıllı telefon pazarındaki yükselişi ile son yıllarda dikkatleri üzerine topluyor. Şirket akıllı telefon pazarında son yıllarda Samsung’un ardından en çok sevkiyat yapan üretici olarak biliniyor. Bilindiği üzere Huawei yükselişinin yanı sıra ABD yaptırımlarıyla da sıkça gündeme geliyor. Ulusal güvenlik tehdidi olarak görülen teknoloji devi Çin hükümetine casusluk yapmakla suçlanıyor.

Bu nedenle Huawei geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosuna maruz kalıyor. ABD’li şirketlerin ve ülkenin teknolojisini kullanan diğer şirketlerin Huawei ile ticaret yapabilmesi için lisans alması gerekiyor. Şirketin yeni nesil telefonlarında bu nedenle Google servisleri kullanılamıyor.

Kısa zaman önce ABD hükümetinin Huawei’ye olan yaptırımları şartlı olarak gevşetebileceği iddia edilmişti. Hatta Samsung Çinli teknoloji devine OLED panel satmak için gerekli lisansı ABD hükümetinden almıştı. Huawei yaptırımlara rağmen yenilikçi teknolojilere yatırım yapmayı sürdürüyor. Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, hızı şarj teknolojileri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Huawei’den Hızlı Şarj Açıklaması

Huawei’den Hızlı Şarj Açıklaması

Son yıllarda akıllı telefon üreticileri batarya ve hızlı şarj teknolojisine dair büyük gelişmelerin duyurusunu yapıyor. Özellikler Samsung, Huawei ve Xiaomi’nin bu alanda önemli çalışmalar yaptığını söyleyebiliriz. Huawei bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Mate 40 serisini tanıttı. Bu tanıtımda bir de basın etkinliği gerçekleştirildi. Huawei Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu etkinlikte söz adı ve hızlı şarj teknolojisine dair açıklamaları ile rakiplerine adeta meydan okudu.

Yu bugün itibarıyla 120W ve 200W hızı şarj teknolojisine sahip olduklarını söyledi. Bu teknolojiyi neden kullanmadıkları sorusunu da yanıtlayan Richard Yu, akıllı telefonlarda kullanılan mevcut pillerin henüz yeterli olmadığını ifade etti. Küçük bataryaları bu kadar yüksek hız ile şarj etmenin olumsuz bir sonuç yaratacağını söyleyen Yu, ilerleyen dönemde daha büyük batarya ların geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Kablosuz şarj teknolojisi ilgili de konuşan Richard Yu, şu an ki şartlarda 50W kablosuz hızlı şarjın en uygun seviye olduğunu düşünüyor. Huawei yöneticisi, daha yüksek hızlarda bataryanın ömrünün kısaldığının altını çiziyor. Yu kablolu hızlı şarj teknolojisinde ise en uygun seviyenin 66W olduğunu belirtiyor.

Richard Yu ayrıca Mate 40 serisinin kutusundan hızı şarj adaptörü çıktığını söyleyerek Apple’a da göndermede bulundu. Bilindiği üzere Apple geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlikte iPhone 12’nin kutusunda kulaklık ve şarj adaptörünün olmayacağını açıklamıştı. Yeni tanıtılan Mate 40 Pro ve Mate 40 Pro+ 66w kablolu hızlı şarj, 50W kablosuz hızlı şarj destekliyor.

HarmonyOS, Aralık Ayında Akıllı Telefona Geliyor

HarmonyOS, Aralık Ayında Akıllı Telefona Geliyor

Çinli teknoloji artan ABD yaptırımları nedeniyle kendi ekosistemini oluşturma çalışmalarına hız vermişti. Bu kapsamda Huawei Mobil Services ve HarmonyOS işletim sistemleri öne çıkıyor. Geliştirilen işletim sistemi akıllı televizyon gibi bazı ürünlerde kullanılmaya başlamış ancak telefonlarda sunulmamıştı. Daha önce HarmonyOS’un akıllı telefonlara geleceğine dair açıklamalar gündeme gelmişti.

Huawei Tüketici İş Grubu Yazılı Geliştirme Başkanı Wang Chenglu, HarmonyOS 2.0’ın mobil sürümünün Aralık ayında geliştiricilere sunulacağını söyledi. HarmonyOS’un temellerinin 2016 yılında atıldığını söyleyen Chenglu, işletim sisteminin modüler bir yapıya sahip olduğunu belirtiyor. Yani telefon, bilgisayar, televizyon ürünleri ile işletim sistemi en iyi şekilde optimize ediliyor.

Chenglu açıklamasının devamında, “HarmonyOS, akıllı yaşam endüstrisindeki en büyük yeniliklerden birini getirecek. Ekipman üreticilerinin karmaşık sistem özelleştirme ve geliştirmeleri yapmasına gerek kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

HarmonyOS’un geliştiricilere 13 binden fazla API, IDE ve Ark derleyici sağlayacağını belirten Chenglu, açık kaynak kod yapısı ile çok geniş bir destek ağına sahip olacağını söyledi. Şu an için HarmonyOS’un 20 donanım ortağı ve 100 binden fazla geliştirici tarafından desteklendiği belirtiliyor. Açıklamalar gösteriyor ki önümüzdeki yıl içerisinde HarmonyOS’un akıllı telefonlarda kullanıldığına tanık olacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum