Yatırım yapmaya başla!

ABD’den Darbe Yiyen Huawei’nin Yıl Sonu Satışları Beklenenden Yüksek Gelebilir

Başta Google olmak üzere ABD merkezli şirketler tarafından yaptırım yağmuruna tutulan Huawei’de ibre tersine dönüyor. Yakın zamanda yaptırımların tamamen kalkması beklenirken, uzmanlar tahminlerini yukarı yönde revize ediyor.
ABD’den Darbe Yiyen Huawei’nin Yıl Sonu Satışları Beklenenden Yüksek Gelebilir

Huawei için 2019 yılının oldukça fırtınalı geçtiğini söyleyebiliriz. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının en çok etkilediği şirketlerin başında hiç kuşkusuz Huawei geliyor. Google’ın Android lisansını askıya alması ile beraber Huawei cephesinde kara bulutlar dolaşmaya başlamıştı. ABD’deki diğer teknoloji şirketlerinin de Huawei ile ilişkilerini askıya alması sonucu Çinli teknoloji devi darbe üzerine darbe yemiş oldu.

Ancak şirket buna rağmen kendi çözümlerini geliştirmeye devam ediyor. Önümüzdeki ay içerisinde HongMeng OS’un tanıtılması bekleniyor. Son yaptırımlar ile Mayıs ayı içerisinde Huawei satışlarında gözle görülür bir düşüş yaşandığı biliniyor.

Yaşanan bu süreç sonrası uzmanlar Huawei’nin yıl sonu tahminlerini düşürmüştü. Ancak geçtiğimiz günlerde ABD cephesinden gelen olumlu açıklamalar ve yaptırımların yakın zamanda kalkacak olması tahminlerin artmasına neden oldu.

Huawei’de İşler Yoluna Giriyor

Huawei’de İşler Yoluna Giriyor

Bu yıl itibariyle ABD’den gelen yaptırımlar şirketin gelecek tahminlerinde belirsizliğe neden olmuştu. Ancak teknoloji şirketlerinden Huawei ile çalışmaya devam edecekleri açıklaması ilk yeşil ışığı yakan olay oldu. Daha sonra düzenlenen G-20 zirvesinde liderler Trump ile Xi yeni tarife konusunda anlaşma sağlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise ABD Ticaret Bakanlığı’ndan Huawei’ye yönelik teknoloji şirketlerinin ürün tedariği yapabileceğine dair açıklama gelmişti.

Şirkete yönelik bu olumlu açıklamalar uzmanlar Huawei’nin yıl sonu tahminlerini yeniden değerlendirmeye aldı. Yaptırımların uygulanması ile uzmanlar geçtiğimiz aylarda Huawei’nin satış hedefini 180 milyona kadar düşürmüştü. Ancak son günlerde olumlu yönde yaşanan gelişmeler sonrası yeniden yıl sonu tahmini yükseldi.

Araştırmacı Guo Mingao, Huawei’nin Temmuz ayı sonu itibariyle Google’a dair lisanslarını geri alacağını ve şirketin yeniden yukarı doğru ivmeleneceğini ifade ediyor. Minghao’nun daha önce yayınladığı tahminlerde Huawei’nin yıl sonu 220 milyon seviyesinde akıllı telefon satışı yapacağı ön görülüyordu. Ancak son gelişmeler ışığında süreç planlandığı gibi işlerse Huawei’nin yıl sonunda 260 milyon akıllı telefon satabileceği tahmin ediliyor.

Çin Pazarı Huawei’yi Beslemeye Devam Ediyor

Çin Pazarı Huawei’yi Beslemeye Devam Ediyor

Uzmanlar Huawei’nin Google lisansını almasa bile yıl sonunda 230 milyon gibi memnun edici bir satış rakamına ulaşabileceğini tahmin ediyor. Şirketin satışlarında yaşanan gözle görülür artışta Çin pazarının büyük payı var. Pazarda kendisine yer bulan orta ve düşük seviye telefonların Huawei’nin satışlarında büyük pay sahibi olduğu belirtiliyor.

Şirketin pazarın lideri konumunda olan Samsung’u geçmesi ise çok düşük ihtimal olarak görünüyor. Ancak Huawei’nin gelecek planlarında bir sapma olsa da herhangi bir hedef küçültme yer almıyor. Yaptırımların tam olarak ortadan kalkması ile beraber Huawei’nin önümüzdeki süreçte akıllı telefon pazarının lider firması konumuna geldiğini görebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum