Yatırım yapmaya başla!

Huawei Yeni Telefon Modiellerinde Varsayılan Arama Motorunu Açıkladı

Çinli akıllı telefon devi Huawei, Google’a alternatif yeni bir arama motoru ile iş birliği yaptı.
Huawei Yeni Telefon Modiellerinde Varsayılan Arama Motorunu Açıkladı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, telekomünikasyon ve akıllı telefon pazarlarının en büyük tedarikçilerinden olmakta. Şirket son yıllarda özellikle akıllı telefon satışları ile Samsung’dan sonra en yüksek paya sahip oldu. Bilindiği üzere teknoloji devi yükselişini hızla sürdürürken bir anda kendisini ABD yaptırımları ile karşı karşıya buldu. Şirkete yönelik yapılan suçlamaların başında ise casusluk faaliyetleri yürüttüğüne dair iddialar yer alıyor.

Huawei bu iddiaları kabul etmese de uzun süredir ABD yaptırımlarına karşı ayakta durmaya çalışıyor. Yaptırımların en çok etkilediği taraf ise Google cephesi oldu. Play Store başta olmak üzere Gmail, YouTube, Chrome, Haritalar gibi popüler Google servisleri, Huawei’nin yeni telefonlarında kullanılamıyor.

Eski modeller için herhangi bir durum söz konusu değil ancak Mate 30 ve P40 gibi yeni telefonlar bu yaptırımlardan etkileniyor. Huawei ise bir süredir kendi altyapısı olan HMS’yi inşa etmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda arama motoru hizmetini verecek yeni bir iş birliği duyuruldu.

Huawei’den Google Alternatifi Arama Motoru

Huawei’den Google Alternatifi Arama Motoru

Play Store’un Huawei’nin yeni modellerinde yer almaması sebebiyle teknoloji devi kendi uygulama mağazası AppGallery’nin geliştirme çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Şirket uzun zamandır geliştiricileri uygulama sunması için teşvik ediyor ve kazancın büyük bölümünü paylaşacağını ifade ediyor. Huawei yeni telefonlarında Google uygulamalarının eksikliğini hissettirmemek adına yeni bir anlaşma yaptı. Bu çerçevede Fransız arama motoru Qwant ile iş birliği yapıldığı açıklandı.

Anlaşma ile Fransa ve Almanya’da satışa sunulacak P040 serisi telefonlarda Qwant arama motoru varsayılan olarak kullanıcılara gelecek. Bununla beraber kullanıcılar AppGallery üzerinden arama motorunu indirebilecek. Yapılan iş birliğine dair veri gizliliğinin ve güvenliğinin ön planda tutulduğu belirtiliyor. Arama motorunun Avrupa’daki kullanıcılara üst seviye bir deneyim sunacak şekilde geliştirildiği ifade ediliyor.

Qwant Gizlilik Odaklı Olacak

Qwant Gizlilik Odaklı Olacak

Huawei’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bu yeni arama motoru, daha verimli aramalar sunarak Avrupalı ​​kullanıcılar için en iyi mobil arama deneyimini yaratıyor. Aynı zamanda, Qwant’ın kullanıcıların arama gizliliğini ve güvenliğini kesinlikle koruma vaadini de sürdürüyor.” ifadelerine yer verildi.

Qwant uygulaması Genel Veri Koruma Yönetmeliği kapsamında gizlilik standartlarına uygun olarak geliştirildi. Uygulamanın kullanıcıları takip etmediği ve veri toplamadığı belirtiliyor. Fransa merkezli arama motoru ayrıca orijinal içerikleri daha üst sıralarda çıkaracağının altını çiziyor. Qwant uygulaması iOS ve Android mağazaları üzerinden indirilebilir. Arama motoru için hazırlanan yeni tanıtımı videodan izleyebilirsiniz.

Teknoloji devi geçtiğimiz günlerde yeni amiral gemisi P40 serisini resmi olarak tanıttı. Düzenlenen ar etkinlikte 2019 yılına dair bilgilere de yer verildi. Mali bilançolar hakkında açıklamalarda bulunan şirket geçtiğimiz yıl tüketici elektroniği alanında yüzde 34 artış ile 66 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurdu. Akıllı telefon pazarında ise 240 milyonu aşkın sevkiyat yapıldı ve Samsung’un ardından ikinci üretici olma unvanını korumuş oldu.

Dizüstü bilgisayar satışlarında yıllık bazda yüzde 200 artış sağlanırken, giyilebilir teknoloji yüzde 170, akıllı ses ürünlerinde de yüzde 200 artış kaydedildi. Teknoloji devi bu alanlara dair 2019 yılında 19 milyar dolar harcama yaptığını belirtiyor. Ar-Ge çalışmalarının ise yıllın satışların yüzde 15.3’üne denk geldiği ifade ediliyor. Teknloji devi ayrıca 3.524 patent başvurusu ile en çok başvuru yapan şirketler arasında başı çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum