Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Yeni Modellerinde Google Servislerine Tekrar Yer Verebileceği Konuşuluyor

ABD yaptırımları ile gündemden düşmeyen Huawei’nin Mate 30 gibi gibi yeni tanıtılan telefonlarında Google servislerine yeniden yer verebileceği söylendi.
Huawei’nin Yeni Modellerinde Google Servislerine Tekrar Yer Verebileceği Konuşuluyor

Akıllı telefon pazarında Apple, Samsung ve Huawei arasında sıkı bir rekabetin olduğu biliniyor. Samsung yapmış olduğu satış adedi ile en fazla kullanıcı sayısına sahip şirket konumunda. Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei ise son yıllarda yapmış olduğu atak ile Apple’ı geride bıraktı ve en fazla paya sahip ikinci şirket olmayı başardı.

Huawei’nin önümüzdeki günlerde Samsung’u geçmesi konuşulurken, ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve teknoloji devine uygulanan yaptırımlar tüm planları alt üst etti. ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin almış olduğu karar ile ülkedeki şirketlerin Huawei ile ticaret yapmasına kısıtlama getirildi. Yaptırım uygulayan ABD’li şirketlerin başında ise Google geliyor.

Bilindiği üzere Huawei modellerinde Android işletim sistemi bulunuyor ve YouTube, Gmail Chrome gibi popüler Google uygulamaları yeni modellerde yer almıyor. Geçtiğimiz günlerde Çin pazarında satışa sunulan Mate 30 ve Mate 30 Pro modellerinde Google servisleri yer almıyor. Ancak ortaya çıkan bir rapor Huawei’nin yeni telefonları için ibrenin yeniden değişebileceğini gösteriyor.

Huawei için Google Gelişmesi

Huawei için Google Gelişmesi

Huawei ABD yaptırımları nedeniyle yeni telefonlarında Google servislerine yer veremiyor ancak Trump yönetiminden bazı bileşenlerin izni için geçtiğimiz günlerde yeşil ışık yakılmıştı. Geçtiğimiz günlerde ABD yönetiminin Huawei için ticaret yapacak şirketlerin lisans başvurularını değerlendirmeye almıştı. 130’dan fazla şirketin Huawei ile ticaret yapmak için lisans başvurusu yaptığı biliniyor.

Hazırlanan bir raporda ise Huawei’ye gönderilecek ürünlerin ABD’den farklı bir ülke üzerinden üretilip gönderilebileceği belirtiliyor. The New York Times’ta yer alan habere göre Huawei’nin yeni tanıttığı ve tanıtacağı telefonlarda Google servislerinin yer alabileceği ifade edildi. Verilecek geçici lisanslar sayesinde Google ile Huawei arasında yeniden ticaret köprüsü kurulabilir.

Mate 30 modelleri Çin’de büyük ilgi görmesine rağmen halen Avrupa’da satışa sunulmuş değil. Bununla beraber Google servislerinin yer almadığı yeni telefonların satış hedeflerinin altında kalması kaçınılmaz.

Huawei’nin Hedefi Bir Numara Olmak

Huawei’nin Hedefi Bir Numara Olmak

Çinli teknoloji devinin hedeflerinde Apple ve Samsung’u geride bırakmak ve bu yılın sonu itibariyle 300 milyon akıllı telefon satış yapmak yer alıyor. Ancak Google servislerinin Mate 30 modellerinde bulunmaması bu ihtimali düşürüyor. Trump yönetiminden gelen son lisans kararı sonrası ılımı hava devam ederse Google uygulamalarına dair mevcut yasak ortadan kalkabilir.

Huawei geçtiğimiz yıl ABD’li şirketlere 11 milyar dolar tedarik için para ödemesi yaptı. 2019’un ilk yarısı itibariyle 118 milyon akıllı telefon satışı yapan şirket, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artış kaydetti. Uzmanlar Huawei’nin Çin pazarında büyümesini sürdürmesini bekliyor. Ancak global pazarda bir kayıp yaşanmaması için Google ile yaşanan sorunların çözülmesi gerekiyor.

Yaşanan sorunların temelinde Çin hükümetinin ülkedeki şirketlerden istihbarat talebinde bulunması yatıyor. ABD yönetimi ise Huawei’yi hükümet adına casusluk yapmakla suçluyor ve ulusal tehdit olarak görüyor. Çinli teknoloji devi ise bugüne kadar kendisine konuyla ilgili yöneltilen tüm suçlamaları reddetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum