Yatırım yapmaya başla!

Huawei Harekete Geçti: Yaptırımların Devam Ettiği ABD’de Çalışanlar İşten Çıkarılıyor

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD yaptırımlarının devam etmesi nedeniyle yeni bir hamle yaptı. Şirket ülkede araştırma faaliyetlerinde bulunan yüzlerce çalışanını işten çıkarıyor.
Huawei Harekete Geçti: Yaptırımların Devam Ettiği ABD’de Çalışanlar İşten Çıkarılıyor

Dünyada akıllı telefon pazarında ikinci sırada bulunan ve pek çok teknolojik ürün geliştiren Huawei, ABD yaptırımlarına karşı yeni stratejiler geliştirmeye devam ediyor. Şirkete ilk şok Google’dan gelmiş ve Android lisansı askıya alınmıştı. Daha sonrasında Microsoft, Intel, Qualcomm gibi ABD’li teknoloji şirketlerinden bir takım hamleler gelmişti.

Her ne kadar bu şirketlerin büyük bölümü bugün itibariyle geri adım atmış olsa da ABD kanadından yaptırımların sonu tam olarak gelmiş değil. Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen G20 Zirvesi’nde Başkan Trump’tan ılımlı açıklamalar gelmişti.

Buna rağmen yaptırımların tam olarak sona ermemesi Huawei’ye yeni bir karar aldırdı. Şirket ABD’de araştırmalar yapan ve sayısı yüzleri bulan çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

ABD’deki Huawei Çalışanlarına Kötü Haber

ABD’deki Huawei Çalışanlarına Kötü Haber

Huawei’ye yakın kaynaklardan gelen açıklamalar, ABD yaptırımlarının halen devam ettiği yönünde. Yapılan ılımlı açıklamaların hayata geçmesi bekleyen şirket yetkilileri, ABD’deki çalışanlarını üzecek bir karara imza atmaya hazırlanıyor. Şirket kendi bünyesinde ve ABD’de araştırma laboratuvarlarında çalışan çok sayıda çalışanını işten çıkaracak.

Bu kararı alan şirket kendi vatandaşlarının da mağdur olmaması için bir seçenek sunmayı da ihmal etmiyor. Ülkede çalışan Çinli Huawei vatandaşlarının ülkelerine dönerek şirket bünyesinde çalışmaya devam edebileceği belirtildi. Wall Street Journal’de yer alan habere göre yapılacak olan işten çıkarmanın, araştırma alanı olan Futurewei’de yaşanması bekleniyor.

Bölge Teksas, Kaliforniya ve Washington eyaletlerini kapsıyor ve burada sayısı 850’yi bulan çalışan var. Şirketten bu konuda resmi bir açıklama gelmediği için yapılması muhtemel işten çıkarmaların ne boyutta olacağı netleşmiş değil.

Huawei ABD’nin Harekete Geçmesini Bekliyor

Huawei ABD’nin Harekete Geçmesini Bekliyor

ABD cephesinden yaptırımların esnetileceğine dair açıklamalar gelmiş olsa da bu durum henüz icraat anlamında hayata geçmiş değil. Şirket tüm ihtimalleri gözetiyor ve kendi stratejilerini belirlemeye devam ediyor.

Bİlindiği üzere bu alanda yapılan en net hamle Huawei’nin kendi işletim sistemi olan HongMeng OS oldu. Yeni işletim sisteminin Ağustos ayında tanıtılabileceği konuşuluyor. Bilindiği üzere Huawei CEO’su Ren Zhengfei ise uygulanan yaptırımlar nedeniyle yakın gelecekte 30 milyar dolar kazanç beklediklerini söylemişti.

Bugün hala Huawei, ABD’den yazılımsal ve donanımsal ürün sağlayamıyor. Uygulanan yaptırımların tamamen ortadan kalkması halinde Huawei’nin katı tavrında yumuşama görülebilir. ABD’deki çalışanların kaderi yaptırımların seyrinin nasıl şekilleneceğine bağlı gibi. Yüksek ihtimalle Ağustos ayı hem Huawei hem de ABD cephesinde yeni gelişmelerin yaşanacağı bir ay olacak.

Huawei: Yaptırımlarda Esnememe Gerçekleşmedi

Huawei: Yaptırımlarda Esnememe Gerçekleşmedi

Huawei yetkilileri Başkan Trump’ın yaptırımların sona ereceğine dair açıklamasına rağmen, fiili olarak harekete geçilmediğini ifade ediyor. Şirket yöneticilerinden Liang Hua konuya yönelik açıklamasında “Bugüne kadar somut bir değişiklik göremedik” diye konuştu. Siyasilerden gelen açıklamalar ve şirketler arasında yaşanan gelişmelerin farklı olması kafaları karıştırıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan geçtiğimiz günlerde Huawei’ye yönelik ürün tedariği açıklaması gelmişti. Ticaret Sekreteri Wilbur Ross, ABD’li tedarikçilerin Huawei ile yeniden ticaret yapabileceğini söylemişti.

Bununla beraber lisans taleplerinin değerlendirme sürecinde olduğu ve bürokrasinin süreyi uzatabileceği belirtiliyor. ABD tarafından henüz somut bir adım atılmamış olması Huawei’nin memnuniyetsizliğini gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum