Yatırım yapmaya başla!

Huawei’ye Uygulanan Yaptırımlarının ABD’li Teknoloji Şirketlerine Faturası Ağır Oldu

Reuters tarafından hazırlanan rapor, Huawei’ye uygulanan yaptırımların ABD’li şirketlere de büyük zarar verdiğini gösteriyor.
Huawei’ye Uygulanan Yaptırımlarının ABD’li Teknoloji Şirketlerine Faturası Ağır Oldu

Dünyanın başlıca gündem maddeleri arasında yer alan Huawei’ye yönelik her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Bilindiği üzere ABD ile Çin arasında yaşanan sürtüşme sonrası faturanın büyük bölümü Huawei’ye kesilmiş durumda. Trump yönetiminin almış olduğu karar sonrası ABD merkezli teknoloji şirketleri Huawei’yi kara listeye aldı. İlk olarak Google harekete geçti ve Android lisansını askıya aldı.

Ayrıca Microsoft, Intel, Qualcomm ve ARM gibi ABD merkezli teknoloji devleri hükümetin kararına uydu ve Huawei ile olan ilişkisini askıya aldı. Raporlar Huawei’ye yönelik yaptırımların şirkete 30 milyar dolara varan zarar verdiği yönünde.

Huawei CEO’su Ren Zhengfei, uğradıkları zararı ‘küçük bir şey’ olarak tanımladı. Ancak yaptırımlardan tek zarar gören şirket Huawei değil. Reuters tarafından hazırlanan son rapor, ABD merkezli teknoloji şirketlerinin uğradığı zararı gözler önüne serdi.

Yaptırımlardan Tek Zarar Gören Huawei Değil

Yaptırımlardan Tek Zarar Gören Huawei Değil

Teknoloji devleri arasında yaşanan soğuk savaşta başlıca zarar gören şirket olarak Huawei görünüyor. Ancak Çinli teknoloji devi ABD’deki pek çok şirket ile karşılıklı ticaret ilişkisine sahip. Dolayısıyla yaptırım uygulanan kadar uygulayan şirketlere de bu durum pahalıya patlamış görünüyor. Reuters’ta yer alan rapor, Huawei’nin ABD’deki işbirliği yaptığı şirketlerin büyük zarar gördüğünü gösteriyor.

2018 yılında Huawei’nin ABD pazarında 70 milyar dolar harcadığı belirtiliyor. Rapora göre ABD merkezli tek bir şirketin yaptırımlardan 11 milyar dolar zarar göreceği tahmin ediliyor. Bu harcamalar Qualcomm Intel ve Microsoft gibi şirketlere yönelik yapıldı ve yaptırımlar nedeniyle ABD’li şirketlerin ağır zarar gördüğü ifade ediliyor.

Uygulanan yaptırımlardan en çok ses getireni ise Google oldu. Bilindiği üzere Huawei dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi ve Google’ın en büyük Android müşterilerinden birisi konumunda. Dolayısıyla en fazla zarar Google’ın gördüğünü söylemek mümkün. Geçtiğimiz Intel ve Qualcomm’dan yasakların artık sona ermesi gerektiğine dair açıklamalar gelmişti.

Süreç Uzlaşmaya Varabilir

Süreç Uzlaşmaya Varabilir

Yaşanan sürece dair açıklamalarda bulunan uzmanlar, ABD ile Çin arasında uzlaşma sağlanmasını yüksek ihtimal dahilinde görüyor. Yapılacak olan uzlaşma ile Huawei’ye yönelik teknoloji devlerinden gelen yaptırımlar sona erecektir.

Semiconductor Industry Association’daki Küresel Politika Başkan Yardımcısı Jimmy Goodrich konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Ulusal güvenlikle ilgili olmayan teknolojiler için Huawei’in şirketlerle iş birliği yapma konusunda bazı istisnalara sahip olabileceğini düşünmekteyim.” ifadelerine yer verdi.

Önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan G-20 Zirvesi’nde Trump ile Xi’nin bir araya geleceği biliniyor. Uzmanlara göre yapılacak olan temaslar sonrası iki ülkenin uzlaşması sürpriz olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum