Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Huawei Artan Yaptırımlara Rağmen İşlemci Üretmekten Vazgeçmeyecek

Huawei yöneticisi Gui Ping çalışanlara yolladığı mektupta işlemci üretiminin devam edeceğine dikkat çekti.
Huawei Artan Yaptırımlara Rağmen İşlemci Üretmekten Vazgeçmeyecek

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketi Huawei, telekomünikasyon ve akıllı telefon pazarındaki yüksek payı ile son yıllarda sıkça adından söz ettiriyor. Şirketin adından söz ettirdiği bir diğer konu ise ABD yaptırımları olmakta. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayından bu yana ABD yönetimi Huawei’yi ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle kara listeye almış durumda. Ambargo nedeniyle Huawei ile ticaret yapmak isteyen şirketlerin ABD yönetiminden lisans alması gerekiyor.

Trump yönetimi son günlerde Huawei’yi sıkıştıracak hamlelerde bulunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ABD baskısının artması ile beraber Çinli teknoloji devini daha kötü günlerin beklediği iddia edilmişti. Şirket yeni amiral gemilerinde Kirin işlemcilere yer veriyordu. Bu işlemcilerin yongaları Tayvanlı yarı iletken üreticisi TSMC tarafından üretildi.

Ancak ABD geçtiğimiz aylarda yaptırımların kapsamını genişletti ve TSMC ile Huawei’nin arasındaki bağlantıyı kesti. Önümüzdeki günlerde tanıtılacak Mate 40 serisi ile Kirin işlemciler son kez kullanıcılar ile buluşacak. Şirket yöneticilerinden gelen son açıklamalar Huawei’nin işlemci üretiminden vazgeçmeyeceğini gösteriyor.

HiSilicon Devam Edecek

Huawei’nin Kirin üretiminin sona ermesi ile beraber teknoloji devinin yeni telefonlarındaki işlemciler için nasıl bir yol izleyeceği merak konusu olmuş durumda. Bu konuyla ilgili Huawei yöneticilerinden Guo Ping çalışanlara mektup gönderdi. E-postada Huawei’nin gelecekteki işlemci stratejisine dair değerlendirmelere yer verildi.

Ping’in açıklamalarına göre Huawei, HiSilicon işlemciler üretmeye devam edecek. Üretim kapasitesinin artırılacağına dikkat çeken Ping, “Birkaç yıl içinde HiSilicon’un daha güçlü olacağına inanıyorum!” diye konuştu. Huawei yöneticisi şirketin hayatta kalması için çip üretimini devam ettirmek zorunda olduğunu belirtiyor.

Piyasa değeri milyon dolarları bulan Huawei’nin hata yapmayacağını ve ABD’nin kendilerini ezemeyeceğini söyleyen Ping, Huawei’yi sadece kendisinin yenebileceğini söyleyerek adeta meydan okudu.

Huawei’nin önümüzdeki günlerde düzenlenecek IFA 2020 etkinliğinde Mate 40 ailesini ve Kirin 1000 işlemcisini tanıtması bekleniyor. Bunun yanı sıra yaptırımlar nedeniyle yeni telefonlarda Google servisleri kullanılamıyor. Guo Ping bu konuyla ilgili de konuştu ve şirketin temellerini attığı Huawei Mobil Servisleri’nden son derece memnun olduğunu söyledi.

Huawei CEO’su Richard Yu daha önce bu konuyla ilgili daha karamsar açıklamalarda bulunmuştu. Yu geçtiğimiz ay yaptığı açıklamasında yaptırımların şirkete büyük zarar vereceğini ve bunun firma için adeta ‘ölüm cezası’ olduğunu söylemişti. Ayrıca teknoloji devinin yaşadığı tedarik sıkıntısı nedeniyle akıllı telefonlarının fiyatlarının arttığı belirtiliyor. ABD ambargosu karşısında önümüzdeki süreçte Huawei’nin ne gibi adımlar atacağını bekleyip göreceğiz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum