Yatırım yapmaya başla!

Huawei Yaptırımlar Sonlansa bile Google’a Dönmeyeceğini Açıkladı

Huawei yöneticisi Wang Fei, ABD’ye bağımlı olmak istemediklerini ve Google’a geri dönmeyeceklerini açıkladı.
Huawei Yaptırımlar Sonlansa bile Google’a Dönmeyeceğini Açıkladı

Çinli teknoloji şirketi Huawei, akıllı telefon pazarındaki en büyük üreticilerden biri konumunda. Bilindiği üzere şirketin üzerinde geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarının oluşturduğu kara bulutlar dolaşıyor. Hükümet Huawei’nin Çin hükümeti için casusluk faaliyetleri yaptığı gerekçesiyle şirkete bir dizi yaptırımlar uyguluyor. Bu yaptırımların başında ise Google uygulamalarının yeni çıkan akıllı telefonlarda kullanılamıyor oluşu geliyor. Bu nedenle son tanıtılan Mate 30 serisi küresel pazarda tam anlamıyla satışa sunulabilmiş değil.

Huawei’nin yaptırımlar sonrası kendi bağımsızlığını sağlamak adına çalışmalarına hız verdiği biliniyor. Bu kapsamda Android’e rakip olacak işletim sistemi HarmonyOS’un tanıtımını gerçekleştirdi. Ancak Google’ın eksikliği bununla kapanmıyor. Şirket bünyesinde YouTube, Play Store, Haritalar gibi pek çok popüler uygulama bulunuyor. Huawei ise bu eksiklikleri kapatmak adına kendi mobil servislerini geliştirmeye devam ediyor. Gelişmeler bu şekildeyken Huawei adına konuşan bir yönetici çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Huawei Bağımsız Olmaya Kararlı

Huawei Bağımsız Olmaya Kararlı

ABD ile Çin arasında yaşanan gerilim en çok Huawei’yi vuruyor. Konuyla ilgili son bir açıklama ise teknoloji devinin Avusturya’daki yöneticisi Fred Wangfei’den geldi. Wangfei açıklamasında bir gün ABD yaptırımları ortadan kalksa bile Google’a geri dönmeyeceklerini söyledi. Dışa bağımlılıktan kurtulmaya kararlı olduklarını söyleyen yönetici, ilerleyen süreçte yeni yaptırımların gelmeyeceğinin garantisi olmayacağının altını çiziyor.

Wangfei ayrıca HarmonyOS’u ilerleyen dönemde Android ile benzer bir yapıya kavuşturmak istediklerini ifade ediyor. Huawei olarak 4 bin kişilik geliştirici bir ekip kurduklarını söyleyen Wangfei, mobil hizmetler kapsamında temel 60 uygulamadan 24’ünü yeniden geliştirdiklerini belirtti. Yönetici ayrıca Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi popüler uygulamaların da Play Store’da olduğu gibi App Gallery’de yer almasını beklediklerini ifade ediyor.

Çinli teknoloji devi Huawei Mobil Servisleri için 3 milyar dolarlık yatırım yapıyor. Bununla beraber Google uygulamalarının olmadığı Mate 30 gibi telefonların tanıtımı için de 1 milyar dolar bütçe ayrılmış durumda. Uzmanlar Huawei’nin kendi ekosistemini oluşturmasının ve Google’a rakip olmasının kolay olmadığını düşünüyor. Çinli şirketin özellikle bu yıl içerisindeki akıllı telefon satışlarının nasıl seyredeceği merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum