Yatırım yapmaya başla!

Huawei Yaptırımlardan Gördüğü Zararda 10 Milyar Dolar İyileşme Bekliyor

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei, ABD yaptırımları nedeniyle gördüğü zarar oranında 10 milyar dolar azalma bekliyor.
Huawei Yaptırımlardan Gördüğü Zararda 10 Milyar Dolar İyileşme Bekliyor

Akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en yüksek paya sahip olan Huawei, son dönemde yaşadığı ABD yaptırımlarının etkilerini azaltmaya çalışıyor. Şirketin ilk olarak Google tarafından Android lisansı askıya alındı. Daha sonra ise Microsoft, Qualcomm gibi ticari faaliyetlerin yoğun olduğu pek çok teknoloji şirketi Huawei’ye yaptırım uygulamak durumunda kalmıştı. Huawei yaptırımlar ile başa çıkmak adına çeşitli hamlelerde bulundu.

Bunlardan en ses getireni ise kendi işletim sistemi Harmony OS olmuştu. Yeni işletim sistemi kısa vadede akıllı telefonlarda kullanılmayacak. ABD yönetimi tarafından uygulanan ek ticaret lisansları sayesinde Huawei, ülkedeki teknoloji şirketleri ile ticaret yapmaya devam edebiliyor. Ancak buna rağmen Çinli teknoloji milyar dolarları bulan zarar görmekten kurtulamadı. Şirketin Başkan yardımcısı Eric Xu, zarar oranına dair 10 milyar dolar iyileşme beklediklerini söyledi.

Akıllı Telefonlar için İşler Rayına Oturuyor

Akıllı Telefonlar için İşler Rayına Oturuyor

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Huawei CEO’su Ren Zhengfei, ABD yaptırımları nedeniyle önümüzdeki iki yıl içerisinde 30 milyar dolar zarar yaşayacaklarını söylemişti. Bu rakam ile şirketin yıllık gelirlerinin 100 milyar doların altına düşeceğini söyleyen Huawei CEO’su, akıllı telefon sevkıyatlarında yüzde 40 daralma beklediklerini ifade etmişti.

Ancak gelen son haberler bu karamsar tabloda bir nebze de olsa iyileşme yaşandığını gösteriyor. Huawei Başkan Yardımcısı Eric Xu yaptığı açıklamada akıllı telefon pazarında iyileşme sürecine girdiklerini ve bekledikleri zararın 30 milyar doların altında olmasını beklediklerini söyledi. Huawei akıllı telefon gelirlerinde ABD yaptırımlarından dolayı göreceği zararda 10 milyar dolar iyileşme bekliyor.

Ascend 910 Tanıtıldı

Ascend 910 Tanıtıldı

Teknoloji devi ABD yaptırımları ile mücadele halinde ancak diğer yandan ise yeni ürünlerinin tanıtımını hız kesmeden gerçekleştirmeye devam ediyor. Şirket dünyanın en güçlü yapay zeka işlemcisi olduğu söylenen Ascend 910 modelini düzenlenen etkinlikte tanıttı. Huawei’nin amiral gemisi modellerinde yer alan Kirin işlemcilerinden farklı olarak Ascend 910’un yapay zeka altyapısına sahip olduğu özellikle vurgulanıyor.

Huawei yetkilileri ürünle ilgili açıklamalarında geçtiğimiz yıl açıkladıklar yapay zeka yol haritasının planlandığı gibi işlediğini belirtiyor. Yaptırımlara maruz kalan şirket kendi geliştirdiği son teknoloji harikası ürünleri ile adeta güç gösterisi yapıyor. Huawei yöneticisi Eric Xu yapay zeka özellikli işlemcileri ile ilgili “Şüphesiz şekilde dünyadaki diğer yapay zeka işlemcilerinden daha fazla işlem gücüne sahip.” açıklamasında bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum