Yatırım yapmaya başla!

Huawei ile VLC Arasında Yaşanan Kara Liste Sorunu Çözüldü

Geçtiğimiz yıldan beri Huawei telefonlar için VLC tarafından uygulanan kara liste uygulaması sona erdi.
Huawei ile VLC Arasında Yaşanan Kara Liste Sorunu Çözüldü

Teknoloji devi Huawei kullanıcıları geçtiğimiz yıldan beri popüler video oynatıcısı VLC’yi cihazlarına indiremiyordu. VLC’nin geliştiricisi VideoLAN ile Huawei arasında yaşanan gerilim sonrası, şirket Huawei cihazları kara listeye almıştı. VideoLAN bu karara sebep olarak Huawei’nin sahip olduğu güç yönetim politikasını göstermişti.

Telefonun yüksek seviye güç koruma modu VLC uygulamasının kapatılmasına neden oluyordu. Çinli akıllı telefon üreticisi bunu pil ömrünü uzatmak adına yapıyordu ancak VLC kendi kullanıcıları tarafından yoğun eleştiri yağmuruna tutuluyordu. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl VideoLAN aldığı karar ile PlayStore üzerinden Huawei cihazların uygulamasını indirmesini engellemişti. Bir yıldan fazla süredir yaşanan bu durumun artık çözüldüğü belirtildi.

Huawei için VLC Engeli Kalktı

Huawei için VLC Engeli Kalktı

VLC’nin Huawei’ye karşın yapmış olduğu bu yaptırım, tüm kullanıcıları hedef aldığı için epey tepki çekmişti. Bir yılı aşkın süredir yaşanan bu duruma VLC geliştirici ekibi noktayı koydu. Alınan karar sonrası Huawei kullanıcıları VLC uygulamasını Play Store üzerinden indirebiliyor. VLC tarafından uygulanan kara liste, Huawei’nin P8, P19 ve P20 cihazlarını doğrudan etkiliyordu.

Şirketin yeni amiral gemisi P30’un kullanıcıları ise VLC’yi indirebildiğini belirtiyor. VLC’nin bu kadarı almasında Huawei’nin arka plan uygulamalarına dair yaptığı yeni düzenlemelerin rol oynadığı ifade ediliyor. Ancak ne Huawei cephesinden ne VideoLAN’dan bu konuyla ilgili yeni bir açıklama gelmiş değil.

Sonuç olarak Huawei’nin VLC’nin kara listesinden çıkarılmış olması milyonlarca kullanıcı için sevindirici bir gelişme. Medya oynatıcılar arasında pek çok özelliği ile rakiplerinden ayrılan VLC, geçtiğimiz aylarda 3 milyar indirme sayısı barajını aşmıştı. Sona eren Huawei yaptırımı sonrası bu rakamın daha da artacağı kesin.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum