Yatırım yapmaya başla!

Huawei’ye Uygulanan Android Yasağı Google’a Pahalıya Patladı

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei’nin Google tarafından Android lisansının askıya alınması, şirkete zararı 425 milyon dolar oldu.
Huawei’ye Uygulanan Android Yasağı Google’a Pahalıya Patladı

Son günlerde gündemin en çok konuşulan konuları arasında ABD’nin Çin’e yönelik aldığı yaptırım kararı ve Huawei’ye yönelik uygulamalar yer alıyor. Bilindiği üzere ABD Başkanı Trump’ın imzaladığı kararname sonrası ülkedeki teknoloji şirketleri harekete geçti ve Huawei ile olan ilişkisini dondurma kararı aldı.

İlk olarak harekete geçen şirket ise Google oldu. Huawei’nin akıllı telefonlarına Android desteği sağlayan Google, şirket ile olan ilişkisini kesme kararı aldı. Alınan karar ile Huawei telefonlarda önümüzdeki dönemden itibaren Android işletim sistemi yer almayacağı biliniyor. Ancak yayınlanan son rapora göre uygulanan yaptırımların Google’da yüksek bir karşılığı var. Şirketin 425 milyon dolar zarar ettiği belirtildi.

Google’a Huawei Faturası

Google’a Huawei Faturası

Google’ın Huawei’ye Android desteğini kesmesi, Çinli teknoloji devine olduğu kadar Google’ın da maddi anlamda zarar görmesine neden olacaktır. Huawei halihazırda kendi işletim sistemini uzun süredir geliştiriyordu. Tüm otoriteler Huawei’nin yaptırımlardan gördüğü zararı hesaplarkeni hazırlanan rapor, Google’ın gördüğü maddi zararı ortaya koydu.

Bilindiği üzere Huawei, Samsung’dan sonra piyasanın en çok akıllı telefon satışı yapan şirketi. Böylesine bir şirkete yazılım desteği veren Google’ın zararı azımsanmayacak kadar büyük. Araştırma şirketi Nomura Instinet tarafından hazırlanan rapora göre Google’ın uyguladığı yaptırım sonrası 425 milyon dolar maddi kaybı söz konusu.

Dünya genelinde Huawei’nin 500 milyonu aşkın akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor. Huawei’nin yeni çıkacak telefonlarıyla beraber önümüzdeki dönemde milyonlarca cihazda Android işletim sistemi bulunmayacak. Dolayısıyla yaptırımların zararının Google’a zararının artması bekleniyor.

Android için Tehlike Çanları

Android için Tehlike Çanları

Eğer süreç bu şekilde işlerse, Android işletim sisteminin pazar payının olumsuz yönde etkilenmesi kaçınılmaz. Alınan yaptırım kararları ile Huawei telefonlar Google servislerine erişim sağlayamayacak. Bununla beraber Çinli teknoloji devi kendi işletim sistemini geliştiriyor ve bu yılın sonuna doğru tanıtması bekleniyor. Huawei’nin kendi işletim sistemini yaygınlaştırması ile beraber Android kullanıcı sayısında bariz düşüş yaşanması bekleniyor.

Bu da Google için daha fazla gelir kaybı demek oluyor. Son verilere bakıldığında Play Store geçtiğimiz yıl 7 milyar doları aşkın gelir elde etti. Bu gelirin 388 milyon dolarını ise Huawei marka akıllı telefonlar sağlıyor. Huawei cihazların Android ekosisteminden çekilmesiyle beraber, Google’ın akıllı telefon pazarındaki durumunu olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Huawei marka telefonların büyük bölümü Çin’de kullanıldığı için bu cihazlar Google servislerine ulaşamıyor. Ancak bu cihazların yazılım desteği de Google tarafından sağlanıyor.

Çinli teknoloji devi kendi işletim sisteminden beklenen katkıyı sağlarsa, bunun başka şirketlere de ilham kaynağı olabileceği ifade ediliyor. Önümüzdeki süreçte başka şirketlerin de kendi işletim sistemini geliştirdiğini görebiliriz. Bu gelişme uzun zamandır süregelen iOS ve Android tekelinin ortadan kalkmasına neden olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum