Yatırım yapmaya başla!

Huawei’ye Uygulanan ABD Yaptırımları Çin’deki Kullanıcıyı Fazla Etkilemeyecek

Geçtiğimiz günlerde Google’ın Android lisansını Huawei için devre dışı bırakmasının ardından Çin halkının çok fazla etkilenmeyeceği belirtildi. Alınan karar sonrası Çin halkının Huawei’ye büyük destek verdiği ifade edildi.
Huawei’ye Uygulanan ABD Yaptırımları Çin’deki Kullanıcıyı Fazla Etkilemeyecek

Tüm dünya gündeminde geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump’ın imzaladığı kararname sonrası Google’ın Huawei lisansını askıya alması konuşulmaya devam ediyor. Son yıllarda Çinli teknoloji devi atağa kalkmış ve pazar payı itibariyle Apple’ı geride bıraktı. Bilindiği üzere bugün itibariyle Huawei, Samsung’dan sonra dünyanın en çok satışa sahip akıllı telefon üreticisi konumunda.

Ancak Google tarafından alınan Android kararı Huawei cephesinde büyük yankı uyandırdı. Her ne kadar mevcut Huawei kullanıcılarının Play Store’a erişebileceği açıklanmış olsa da şirketin geleceğe dair işleri hiç kolay değil. Ancak bu zorlu süreçte Çin halkının Huawei’ye büyük destek verdiği belirtiliyor. Ülkede kullanılan sosyal medya platformlarında Huawei için çok sayıda destek mesajları paylaşılıyor.

Uzmanlar Huawei’ye uygulanan yaptırımların Çin’deki milyonlarca kullanıcıyı etkilemeyeceğini belirtiyor. Bilindiği üzere Çin genelinde başta Google ve YouTube olmak üzere pek çok popüler sosyal medya uygulamasına erişim engeli mevcut. Ancak ülke dışındaki kullanıcılar için durum göründüğü gibi değil.

Çin’deki Huawei Kullanıcısı Etkilenmiyor

Çin’deki Huawei Kullanıcısı Etkilenmiyor

Bilindiği üzere Çin’de internete bakış diğer ülkelere nazaran epey farklı. Ülkede Google, Facebook, Twitter, YouTube, WhatsApp gibi hayatımızın bir parçası haline gelmiş pek çok platforma erişim engeli uygulanıyor. Bu platformların hemen hepsi ABD merkezli. Huawei özelinde uygulanacak bir erişim engeli Çin’deki milyonlarca kullanıcıyı etkilemeyecek.

Ülke kendi halkına yönelik kendi arama motorunu ve sosyal medya araçlarını geliştirmiş durumda. Baidu, Weibo, Douyin gibi pek çok sosyal medya uygulaması Çin’de milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Şirkete yönelik alınan yaptrım kararlarının ağırlıklı olarak Çin dışındaki kullanıcıları etkileyeceği ifade ediliyor. Özellikle ABD ve Avrupa’da kullanıcı sayısını hızla artıran ve geleceğe dair büyük hedefleri olan Huawei için bu önemli bir sorun haline geliyor.

Diğer taraftan şirkete uygulanan baskı ve yaptırımlar sonrası Çin’deki satışların artacağı tahmin ediliyor. Yine de ülke dışında yaşanması muhtemel pazar kaybını tamir edebilmesi çok zor görünüyor. Şu an için ABD’nin almış olduğu erteleme kararı Huawei’yi biraz olsun rahatlatmış görünüyor. Önümüzdeki süreç ne gibi gelişmelere gebe zaman gösterecektir.

Çin Halkı Huawei’nin Arkasında

Çin Halkı Huawei’nin Arkasında

Huawei’ye uygulanan yaptırım sonrası Çin’deki sosyal medya platformlarında teknoloji devine büyük bir destek söz konusu. Ülkenin sosyal medya platformlarında, “Huawei’nin kendi işletim sistemi Hong Meng” ve “Huawei ABD’ye muhtaç değil” etiketleri Weibo’dan trendler arasında. Şirketin hem kendi işlemcilerini üretmesi hem de kendi işletim sistemi üzerinde çalışması, bugünleri tahmin ettiğini gösteriyor.

Android lisansının askıya alınması mevcut Huawei cihazların güvenlik güncelleştirmelerini almasını engellemiyor. Kullanıcılar Play Store’dan uygulama desteğini de alabilecekler. Ancak Android Q gibi yeni işletim sistemlerinin Huawei telefonlara gönderilmesi pek mümkün olmayacaktır. Alınan erteleme kararı ve 90 günlük süreçte Huawei ve ABD’nin uzlaşması da ihtimal dahilinde diyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum