Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Kendi Uygulama Ekosistemi Hızla Büyüyor

Huawei’nin Google’a alternatif olarak geliştirdiği mobil hizmetlerin kullanıcı sayısı hızla artıyor.
Huawei’nin Kendi Uygulama Ekosistemi Hızla Büyüyor

Çinli teknoloji devi Huawei son yıllarda gerçekleştirdiği atak ile akıllı telefon pazarının en güçlü üreticilerinden biri haline geldi. Şirket son rakamlara göre akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en fazla satış yapan firma olarak öne çıkıyor. Ancak teknoloji devi geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosu altında faaliyetlerine devam ediyor. Huawei’ye yönelik casusluk suçlamaları nedeniyle ABD’li şirketler Huawei ile olan ticaretini sınırlandırmak durumunda kaldı.

Akıllı telefon pazarında son derece güçlü olan şirket, yaptırımlar nedeniyle Google tarafından kara listeye alınmış oldu. Huawei’ye en büyük darbenin buradan vurulduğu söylenebilir. Teknoloji devinin Mate 30 başta olmak üzere yeni tanıttığı telefonlarda Google uygulamaları kullanılamıyor. Bu nedenle Play Store’daki binlerce Android uygulaması indirilemiyor. Tabi YouTube, Gmail, Haritalar gibi popüler servisler bu telefonlarda kullanılamıyor. Huawei ise bir süredir Google servislerine alternatif kendi altyapısını oluşturmak üzere çalışıyor.

HMS Hızla Büyüyor

HMS Hızla Büyüyor

Çinli şirket dışarıya bağımlı olmamak adına bir süredir kendi altyapısını geliştiriyor. Huawei Mobil Servisleri adı altında geliştirilen ekosistem ile kullanıcıların Google uygulamalarının eksikliğini hissetmemesi amaçlanıyor. Bu çerçevede AppGallery, Huawei Video, Huawei Cüzdan gibi uygulamalar başta olmak üzere pek çok ürün ve servis kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Teknoloji devi kısa sürede servisini 170 ülkede kullanılabilir hale getirdi.

Şirketin CEO’su Richard Yu, HMS’nin gelmiş olduğu son duruma dair açıklamalarda bulundu. Açıklamaya göre Huawei Mobil Servisleri sunulduğu ülkelerde toplamda 400 milyon kullanıcıya ulaştı Bu kullanıcı sayısı aylık olarak belirleniyor. Teknoloji devi AppGallery’nin güçlenmesi için geliştiricileri destekliyor. Bugün itibarıyla mağaza için çalışan 1.3 milyonu aşkın geliştiricinin olduğu söyleniyor. Bununla beraber özgün içerikler için sektörün önde gelen yapımcıları ile iş birlikleri yapılmakta.

Bu ortaklıklar arasında Universal Pictures, Sony Pictures Entertainment, Paramount, BBC Studios gibi devler yer alıyor. Müzik tarafında ise Warner Music Group, Sony Music ve Universal Music Group ile çalışmalar yapılmakta. Çinli şirketin tüm bu yaptığı yatırımlar sonrası Google uygulamalarına alternatif bir sistem oluşturmakta ne derece başarılı olacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum