Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Ürün Tedariki için Gerekli ABD’nin Verdiği Geçici Lisans Sona Erdi

Huawei’nin akıllı telefonlar için ürün almasına imkan sağlayan geçici ABD lisansının süresi doldu.
Huawei’nin Ürün Tedariki için Gerekli ABD’nin Verdiği Geçici Lisans Sona Erdi

Çinli teknoloji şirketi Huawei dünya genelinde her yıl milyonlarca kişiye akıllı telefon satışı gerçekleştiriyor. Yapılan pazar araştırmaları Huawei’nin Samsung’dan sonra en güçlü üretici olduğunu gösteriyor. Yükseliş trendinde olan şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalıyor.

Trump hükümeti Huawei’nin Çin hükümeti ile veri paylaşımı yaptığını ve casusluk faaliyetlerinde bulunduğunu iddia ediyor. Ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğu iddia edilen Huawei, ABD’li şirketlerin karar listesinde. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayından bu yana tanımlanan geçici lisans süreleri ile şirketler arasında ticaret yapıldı.

Huawei Çinli bir şirket olsa da akıllı telefon üretimi için gerekli donanımsal ekipmanları ABD’den ya da ülkenin teknolojisini kullanan şirketlerden tedarik ediyor. Son olarak tanımlanan geçici lisansın süresi tamamen doldu. Huawei’nin artık kendi stokları ile başbaşa kaldığı belirtiliyor.

Lisansın Süresi Doldu

Lisansın Süresi Doldu

Huawei akıllı telefonları için TSMC, Qualcomm, Samsung, Micron gibi şirketlerden ürün tedarik ediyor. Ancak bu şirketlerin bir kısmı ABD’li ya da ABD teknolojisini kullanıyor. Örneğin üst düzey telefonlarda yer alan Kirin işlemcisi Tayvanlı TSMC tarafından üretiliyor. Ancak bu ticaret için ABD’nin tanımladığı lisansın olması gerekiyor. Bugün itibarıyla Trump hükümetinin tanımış olduğu lisansın süresi doldu.

Dolayısıyla Huawei’nin belirtilen şirketlerden parça alması mümkün olmayacak. Yakın zamanda ABD hükümetinin lisansı uzatmasının mümkün olmadığını belirtiyorlar. Şirket bellek yongalarını ve OLED ekranlarını da Samsung ve LG’den tedarik ediyordu. Lisans süresinin dolması sonrası Huawei’nin akıllı telefon üretimi için sadece stoğundaki ürünleri kullanabileceği belirtiliyor. Stoktaki ürünlerin tükenmesi ile beraber akıllı telefon üretimi durma noktasına gelebilir.

Bilindiği üzere şirketin yeni nesil telefonlarında Google servisleri de yaptırımlar nedeniyle kullanılamıyor. Play Store başta olmak üzere YouTube, Gmail, Haritalar gibi popüler servislerin telefonlarda yer almaması, Huawei’nin küresel pazardaki işlerini zorlaştırdı. Çinli teknoloji devi HMS ve HarmonyOS gibi kenti alternatif sistemlerine yönelik yatırımlarına hız vermişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum