Yatırım yapmaya başla!

Huawei Üretimde Yapacağı Yeni Yatırımlar ile Samsung’u Geçmek İstiyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei, yarı iletken bellek üretimini kendisi yaparak Samsung’un önüne geçmeyi planlıyor.
Huawei Üretimde Yapacağı Yeni Yatırımlar ile Samsung’u Geçmek İstiyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri Huawei ile Samsung arasında son yıllarda sıkı bir rekabet yaşanmaya başladı. Bilindiği üzere akıllı telefon pazarında en yüksek paya Güney Koreli şirket Samsung sahip. Samsung’u bu alanda Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei takip ediyor. Şirket son yıllarda piyasaya sürdüğü akıllı telefon modelleri ile büyük bir ivmelenme yakaladı. Öyle ki geçtiğimiz dönemde Huawei, Apple’ı geride bıraktı ve tüm dikkatleri üzerine topladı.

Bu gelişme sonrası tüm gözler Huawei ile Samsung arasındaki rekabetin nasıl şekilleneceğine çevrildi. Öyle ki uzmanlar Huawei’nin yakın zamanda Samsung’u geride bırakmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak son dönemde yaşanan ABD yaptırımları sonrası Huawei’nin hızı biraz olsun kesildi.

Başta Google’ın Android lisansını askıya alması ve ABD’li diğer teknoloji şirketlerinin Huawei’yi kara listeye alması şirketin önünde engel oldu. Ancak gelen haberler Huawei’nin en iyi olma hedefinden vazgeçmediğini gösteriyor. Şirket geçtiğimiz günlerde 5G teknolojisinin ABD’ye bağımlı olmadığını ve tamamen kendi ürettiği ekipmanlar ile devam ettiğini açıklamıştı. 

Huawei, Samsung’u Geçmeyi Kafasına Koydu

Huawei, Samsung’u Geçmeyi Kafasına Koydu

Huawei gerek akıllı telefon modelleri gerekse 5G teknolojisine yaptığı büyük yatırımlar ile son dönemde sıkça adından söz ettiriyor. Şirket dünyanın en büyük telekomünikasyon üreticisi konumunda. ABD yaptırımlarına rağmen küresel pazarın önde gelen mobil operatörleri ile 5G anlaşması yapıyor ve baz istasyonu satışı gerçekleştiriyor. Akıllı telefon pazarında ise Çinli teknoloji devi en büyük rakibi Samsung’u geçmeyi kafasına koymuş durumda.

Şirketin bunun için bir yol haritası belirlediği ortaya çıktı. BusinessKorea tarafından hazırlanan rapor Huawei’nin yarı iletken bellek üretimini önümüzdeki dönemde kendisinin yapacağını ortaya koyuyor. Şirket halihazırda DRAM ve NAND flash tedarikini Samsung’dan sağlıyor ve en büyük müşterilerinden biri konumunda. Huawei’nin Üretim 2025 adlı proje kapsamında bu ürünleri bizzat kendisinin üretmek istediği belirtiliyor.

Samsung’un üçüncü çeyrek raporlarında bu alandaki en büyük beş müşterisinin Huawei, Apple, Best Buy, Deutsche Telekom ve Verizon gibi şirketler olduğu görülüyor. Huawei’nin yarı iletken bellek üretimini kendi tesislerinde yapmaya başlaması ile beraber rakibi Samsung’u geride bırakmak istediği ifade ediliyor.

Pazar Payları Çok Yakın

Pazar Payları Çok Yakın

Yapılan son araştırmalar yarı iletken pazarında Huawei’nin Samsung ile arasındaki farkın azaldığını gösteriyor. Son rakamlar Huawei’nin pazar payının yüzde 12.9 olduğunu gösteriyor. Samsung ise bu alanda lider ve yüzde 13.1 pazar payına sahip. Huawei’nin önümüzdeki süreçte yapacağı üretim hamlesi ile Samsung’u bu alanda geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Huawei ağ ekipmanları ve 5G teknolojisi olarak sektörün lideri konumunda. Akıllı telefon pazarında ise gidişatı ABD yaptırımları belirleyecek gibi duruyor. Mate 30 gibi şirketin piyasaya sürdüğü yeni akıllı telefon modellerinde Google servisleri kullanılamıyor.

Bu da telefonların küresel pazarda göreceği ilgiyi olumsuz etkiliyor. Her geçen gün yeni bir gelişmenin yaşandığı Samsung ile Huawei rekabetinde önümüzdeki günlerde neler yaşanacağını bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum