Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Huawei’nin Türkiye ve Rusya’daki Telefonlarında Arama Hizmeti Yandex’e Emanet

Çinli teknoloji devi Huawei, ülkemizde ve Rusya’daki kullanıcıları için Yandex ile iş birliği yaptığını duyurdu.
Huawei’nin Türkiye ve Rusya’daki Telefonlarında Arama Hizmeti Yandex’e Emanet
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticileri arasında yer alan Huawei, her yıl milyonlarca kişiye yeni ürünlerini sunuyor. Samsung’dan sonra en fazla pazar payına sahip olan şirket, geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosu altında faaliyetlerini yürütüyor.

Bilindiği üzere Trump hükümeti tarafından uzun zamandır Huawei’ye yaptırım uygulanıyor. Geçtiğimiz günlerde bu yaptırımların süresinin bir yıl daha uzatıldığı duyurulmuştu. Alınan yaptırım kararları gereği ABD’li şirketler Huawei ile ticaret yapmak için hükümetten lisans alması gerekiyor.

Bununla beraber şirketin yeni telefonlarında yaptırımlar nedeniyle Google uygulamaları yer almıyor. Mate 30, P40 gibi yeni nesil telefonlar Play Store, YouTube, Haritalar gibi popüler Google servislerinden yararlanamıyor. Bu servisler arasında Google’ın arama motoru da yer almakta. Çinli teknoloji devi bu eksikliği kapatmak adına yeni bir iş birliği yaptığını duyurdu.

Huawei ile Yandex Bir Araya Geldi

Huawei ile Yandex Bir Araya Geldi

Her ne kadar milyonlarca kullanıcının başlıca arama motoru Google olsa da, Yandex, Bing ve DuckDuckGo gibi farklı arama motorları da faaliyet gösteriyor. Huawei’nin telefonlarında Google’ın arama hizmetinin eksikliği artık Yandex ile sağlanacak. Türkiye ve Rusya’daki kullanıcılar için yapılan anlaşma ile artık Huawei telefonların varsayılan arama motoru Yandex olacak.

GCM Yatırım Banner

Huawei Mobile Services altyapısında uygulama hizmeti AppGallery tarafından sağlanıyor. Yandex’in arama motorunun yanı sıra e-posta, harita ve navigasyon uygulamaları da AppGallery’de kullanıcıların erişimine açılmış olacak.

Taraflar İş Birliğinden Memnun

Taraflar İş Birliğinden Memnun

Yapılan iş birliği ile ilgili Yandex Türkiye Genel Müdürü Onur Karahayıt önemli açıklamalarda bulundu.

Karahayıt konuyla ilgili açıklamasında, “Yandex olarak 2011’de giriş yaptığımız Türkiye arama motoru pazarında ayda 10 milyonun üzerinde tekil kullanıcımıza arama hizmeti sağlıyoruz. Bu tecrübenin bir sonucu olarak teknoloji alanında, Huawei gibi dünya akıllı telefon pazarının en önemli oyuncularından biri ile bu iş birliğine imza atmış olmaktan dolayı çok mutluyuz.” ifadelerine yer verdi.

Huawei Türkiye’den Yandex Açıklaması

Huawei Türkiye'den Yandex Açıklaması

Yapılan iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Seth Wang, “Türkiye, Huawei Mobil Servisler (HMS) eko-sistemini ve dünyanın 3. büyük uygulama mağazası AppGallery’i lokal anlamda geliştiren lider ülkelerden biridir.

Bu bağlamda, Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı olan Yandex’in uygulamalarının Huawei’nin resmi uygulama mağazası AppGallery entegrasyonunu da başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Türkiye ekibimiz HMS eko-sistemini geliştirmek ve bu sayede tüm kullanıcıların taleplerini karşılamak için hızlıca yol alıyor.” açıklamasında bulundu.

Önümüzdeki günlerde AppGallery için yeni iş birliklerinin yapılması bekleniyor. Yine de Google servislerinin eksikliği nedeniyle yeni telefonlar küresel pazarda yer almakta zorluk yaşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.