Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin TSMC ile Olan Ticareti ABD Tarafından Engellenebilir

Huawei’nin ABD yaptırımları çerçevesinde alınacak yeni bir karar ile TSMC’den işlemci almasının engellenebileceği belirtiliyor.
Huawei’nin TSMC ile Olan Ticareti ABD Tarafından Engellenebilir

Çinli teknoloji şirketi Huawei her yıl milyonlarca akıllı telefon sevkiyatında bulunuyor. Şirket pazarda en fazla satış yapan ikinci firma konumunda. ABD ile Huawei arasında yaşanan sorunlar tüm dünya tarafından bilinir hale geldi. Alınan karar gereği Google, Microsoft, ARM, TSMC gibi ABD merkezli şirketleri Huawei’ye yaptırım uygulamak durumunda kaldı. Teknoloji devinin piyasaya sunduğu Mate 30 gibi yeni nesil akıllı telefon modellerinde Google servisleri bulunmuyor.

Huawei geliştirdiği akıllı telefonları kendisi üretmekle beraber ABD’li şirketlerden bazı ürünlere dair alım yapıyor. Huawei’nin bu anlamda çalıştığı şirketler arasında Qualcomm, TSMC, ARM gibi ABD’li devler yer alıyor. TSMC Huawei için işlemci üretiminde önemli rol oynayan şirketlerden birisi ve ortaya çıkan son rapor bu ticaretin engellenebileceğini belirtiyor. Trump yönetiminin bu anlamda Huawei’ye yönelik yeni bir yaptırım uygulayabileceği gelen bilgiler arasında.

TSMC’den Huawei’ye Yeni Yaptırım Gelebilir

TSMC’den Huawei’ye Yeni Yaptırım Gelebilir

TSMC şu an itibariyle Huawei’ye 14 nm işlemci üretiminde destek veriyor. ABD yönetiminin Huawei’ye yönelik yeni bir yaptırım hazırlığında olduğu ve TSMC tarafından sağlanan işlemci tedariğinde sıkıntı yaşanabileceği belirtiliyor. Yeni sınırlama ile Huawei’nin alacağı ürünlerin en fazla yüzde 10’unun ABD imzalı olacağına yönelik. Eğer böyle bir yaptırım resmi olarak uygulamaya konursa, Huawei’nin TSMC tarafından 14 nm üretim sürecine sahip işlemcileri alamayacağı belirtiliyor.

Buna sebep olarak Huawei’nin TSMC’ye 14 nm işlemci bağımlılığının yüzde 15’lerde olması gösteriliyor. Amiral gemileri için geliştirilen 7 nm işlemci alımında ise herhangi bir sorunun olmadığı ifade ediliyor. Huawei’nin bu alandaki ABD’ye olan bağımlılığı yüzde 9 olarak görünüyor. TSMC yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmazken, ABD tarafından henüz böyle bir karar resmileşmiş değil.

Mate 30, P30, P20 gibi üst seviye modellerin işlemcilerinde 10 nm ve 7nm fabrikasyon süreçleri ile üretilen işlemciler yer alıyor. Dolayısıyla Çinli teknoloji devinin yeni nesil amiral gemileri için ufukta herhangi bir tedarik sorunu görünmüyor.

Huawei’nin yeni telefonlarında halihazırda en büyük sorun Google uygulamalarının olmaması görünüyor. Şirketin bir süredir bununla ilgili kendi mobil servislerini geliştirdiği biliniyor. Huawei Mobil Servisleri adı altında geliştirilen hizmetin Google Mobil Servisleri ile uyumlu olacağını gösteren bir detay geçtiğimiz gün ortaya çıkmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum