Yatırım yapmaya başla!

Huawei Telefonlarda Yaptırımlar Nedeniyle Hafıza Kartı Olmayabilir

Huawei’ye uygulanan ABD yaptırımları nedeniyle hafıza kartı üreticisi SD Association, Çinli teknoloji devini üye listesi şirketler arasından çıkardı.
Huawei Telefonlarda Yaptırımlar Nedeniyle Hafıza Kartı Olmayabilir

ABD Başkanı Trump’ın almış olduğu karar doğrultusunda ülkedeki teknoloji şirketleri sırayla Huawei’yi kara listeye alıyor. Uzmanlara göre Huawei, ABD yaptırımlarını atlatmak adına aylarca yetecek envantere sahip. Ancak buna rağmen gelen haberler, Çinli teknoloji şirketinin milyar dolarları bulan zararlar ile karşı karşıya kalmasına neden oluyor. İlk olarak Google’ın Android lisansını askıya almasıyla sarsılan şirket, şu sıralarda kendi işletim sistemi ile gündeme geliyor.

Diğer yandan Google’dan sonra Microsoft ve ARM’ de harekete geçmiş, Huawei ile aralarındaki işbirliğini askıya almıştı.Son olarak şirkete ABD merkezli bir şirketten daha kötü haber geldi. SD Association’un resmi internet sitesinde yapılan araştırmada, üye listesi şirketler arasından Huawei’nin çıkarıldığı görüldü. Bu durum Çinli akıllı telefon üreticisinin yeni nesil modellerinde hafıza kartı desteği olmayacağına işaret ediyor.

Huawei’ye Hafıza Kartı Şoku

Huawei’ye Hafıza Kartı Şoku

Android telefonları, Apple cihazlardan ayıran en önemli özelliklerinden birisinin hafıza kartı desteği olduğunu söyleyebiliriz. iPhone ürünlerinde sadece dahili hafızaya yer verilirken, Android modellerinde hafıza kartı seçeneği sunuluyor. Ancak gelen son habere göre Huawei ürünlerinde de hafıza kartı dönemi sona erebilir. SD Association’un almış olduğu karar ile Huawei üye listesi şirketlerden çıkarılmış oldu.

Alınan bu karar ile Çinli teknoloji devi, akıllı telefon modellerinde microSD desteğine yer veremeyecek. Pazardaki akıllı telefon üreticilerinin hafıza kartı desteğini sunması için bu birliğe üye olması gerekiyor. ABD yaptırımlarının etkisini artırarak sürdürdüğü ve her geçen gün şirkete yeni bir kötü haber geldiğine tanık oluyoruz. Huawei’nin karşılaştığı bu yaptırım karşısına ne gibi bir aksiyon alacağı ise merak ediliyor. Zira akıllı telefon kullanıcıları için hafıza kartı desteği büyük önem taşıyor.

Orta ve Giriş Seviyesi Telefonları Etkileyecektir

Huawei’ye Hafıza Kartı Şoku

Huawei’nin yeni nesil amiral gemileri dahili hafızası 256 GB’a kadar depolama imkanı sunuyor. Dolayısıyla bu modellerde hafıza kartının çokta gerekli olmadığını söyleyebiliriz. Ancak daha düşük modellerde dahili hafıza düşük boyuta sahip. Kullanıcılar buradaki eksikliği hafıza kartı kullanarak kapatıyorlar. Uzmanlar microSD eksikliğinin ağırlıklı olarak orta ve giriş seviyesi akıllı telefon modellerinde hissedileceğini belirtiyor.

Aslında Huawei’nin bu alanda da kendi işini görecek bir teknolojisi mevcut. Mate 20 ve P 30 gibi üst seviye cihazlarda Huawei’nin kendi geliştirdiği NM Card standardı mevcut. Daha alt modellerde ise microSD standardına yer veriliyor. Huawei kendi kart desteğini diğer akıllı telefon modellerine ekleyerek bu sorunu çözebilir. Ancak bu karar giriş ve orta seviye telefon modellerinin fiyatında artışa neden olacaktır.

Huawei Hedeflerini Tutturabilecek mi?

Huawei Hedeflerini Tutturabilecek mi?

Uzmanlar Huawei’nin son yıllardaki yükselişi ile Güney Koreli rakibi Samsung’u geçebileceğini tahmin ediyordu. Ancak son dönemde yaşanan ticaret savaşları ve ABD yaptırımları sonrası Huawei’nin büyük darbeler aldığını söyleyebiliriz.

Yaşanan son süreç sonrası Çinli teknoloji devinin radikal kararlar alarak mobil telefon sektöründe küçülmeye gidebileceği konuşuluyor. ABD merkezli başka teknoloji devlerinden benzer yaptırımlar gelmesi bu süreci hızlandırabilir. Huawei’nin nasıl strateji izleyeceğini ise zaman gösterecektir. Ancak her gün yeni bir gelişme yaşandığını göz önünde bulunduracak olursak, ABD ile Huawei arasında uzlaşma ortamı oluşması sürpriz olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum